Франческо Андреини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франческо Андреини, c. 1612

Франческо Андреини (околу 1548 - 1624) билиталијански глумец главно од комедија дел арте претстави. Тој ја започнал својата кариера играјќи ја улогата на несофистициран млад љубовеник. Подоцна тој ја играл улогата на Капитан Спавенто („уплашениот капетан“), карактер на Пиквикијан на прекумерен замор.

Живот[уреди | уреди извор]

Андрени е роден во Пистоја. Тој бил член на компанијата И Џелоси, при што Анри IV го повикал во Париз на неговата невеста, младата кралица Мари де Медичи, со што се вовел комедија дел арте стилот во Франција. [1]

И во неговата уметност се одликуваа и неговата сопруга, Изабела Андреини, и нивниот син, Џамбатиста Андреини. [1]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Boni, Filippo de' (1852). Biografia degli artisti ovvero dizionario della vita e delle opere dei pittori, degli scultori, degli intagliatori, dei tipografi e dei musici di ogni nazione che fiorirono da'tempi più remoti sino á nostri giorni. Seconda Edizione.. Venice; Googlebooks: Presso Andrea Santini e Figlio. стр. 8.
Наведи извор