Франческо Анакура

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џојс Франческо Анакоура (роден на 1 август 1994 година) е италијански фудбалер кој игра како голман за клубот Сестри Леванте од Серија Д. Тој има државјанство на Сејшели.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Милано, главниот град на Ломбардија. Анакоура ја започнал својата кариера како играч на ломбардскиот клуб Интернационале во 2004 година.[2] Тој го напушти Интер во 2008 година. Во јули 2010 година, Анакоура потпишал за клубот Парма од Емиља-Ромања привремен договор.[3] Клубот од Серија А подоцна целосно го купил Анакура, откако тој успеал да се појави на 11 натпревари за резервниот тим на Примавера на Парма во текот на сезоната 2011-12.[4] Алберто Галинета беше уште еден голман кој бил прв избор за резервниот тим на Парма таа сезона.

И Анакура и Галинета потпишале договор со шампионот во Серија А , Јувентус со размена на повеќе играчи во август 2012 година и јануари 2013 година. Договорот за трансфер бил за Раман Чибса и Филипо Бониперти во Парма.

Јувентус[уреди | уреди извор]

На 17 август 2012 година, Анакоура бил официјално заменет со Раман Чибса од Јувентус со договор за косопственик. Правата за регистрација од 50% на играчите била проценета на 750.000 евра,[5] како и двата клуба ја задржале полу-картичката.[6] Анакоура потпишал 5-годишен договор со Јувентус,[5] но веднаш се вратил во младинската академија на Парма.

Во текот на сезоната 2012-13 тој првенствено бил резервен голман на Матео Ферари кој одиграл 7 натпревари,[7] а подоцна и на Матео Синсиља на 8 натпревари, по неговото пристигнување од Интер во јануари 2013 година. Анакура одиграл 8 натпревари во текот на таа сезона.

Во јуни 2013 година , договорот за сосопственост на Анакоура бил обновен, но Чибса бил продаден целосно на Парма со цел да се финализира неговиот трансфер во Сасуоло. На 19 јули 2013 година, заедно со младинскиот голман на Јувентус, Федерико Гаљардини, тие потпишале со италијанскиот четвртолигаш клуб, Пиемонтешкиот тим Кунео.[8]

Анакоура го имал своето првотимско и професионално деби во првото коло на Копа Италија Лега Про 2013-14.[9] [10] Анакоура бил стартен чувар во лигата и му ја препуштич почетната позиција на Гаљардини во многуте натпревари.[11] [12] [13] Сезоната ја завршил со 29 лигашки натпревари и со почеток во еден куп за време на Лега Про Секунда Дивизија 2012–13 и се вратил во Јувентус на 30 јуни 2014 година. Во јуни 2014 година повторно беше обновена сосопственоста.[14]

На 12 јули 2014 година, Анакоура потпишал со новодојдениот во Серија Б, Про Верчели, на уште една привремена позиција; клубот, исто така, ја добил опцијата целосно да го купи играчот по завршувањето на сезоната 2014-15 во Серија Б.[15] [16] Во јануари 2015 година тој беше потпишан од Понтедера во друг привремен договор.[17] [18] Во јуни 2015 година, Јувентус ги доби преостанатите 50% права за регистрација на Анакоура од Парма бесплатно.

На 22 јули 2015 година, Анакоура му се приклучил на тимот на Лега Про Римини на позајмица од Јувентус.

Во јули 2016 година, Анакоура се приклучил на Казертана.[19] На 19 јануари 2017 година се преселил во Анкона.[20]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Arriva dalle Seychelles il nuovo portiere granata“ (Italian). 3 January 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Inter.it“. FC Internazionale - Inter Milan. Посетено на 2018-05-16.
 3. „Calcio mercato“ [(Official Serie A transfer list)]. Lega Serie A (Italian). 1 September 2010. Архивирано од изворникот на 7 October 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. Fullsoccer Архивирано на {{{2}}}. (на италијански)
 5. 5,0 5,1 „Relazione Finanziaria Annuale al 30 giugno 2013“ (PDF) (Italian). Juventus F.C. 3 October 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 20 June 2015. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Chibsah and Anacoura, double agreement with Parma“. Juventus F.C. 17 August 2012. Посетено на 3 November 2013.
 7. „Campionato 'Primavera G. Facchetti': Spezia-Parma 1-0“ (Italian). Spezia Calcio. 24 November 2012. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „I convocati agli ordini del tecnico Andrea Sottil“ (Italian). A.C. Cuneo 1905. 19 July 2013. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Coppa Italia: esordio vincente per i biancorossi di Andrea Sottil“ (Italian). A.C. Cuneo 1905. 25 August 2013. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Coppa Italia: il Cuneo pareggia con l'Alessandria e si qualifica“ (Italian). A.C. Cuneo 1905. 28 August 2013. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Il Cuneo batte il Savona e si qualifica al secondo turno di Coppa Italia“ (Italian). A.C. Cuneo 1905. 2 October 2013. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „Coppa Italia: pokerissimo biancorosso, superato il Pisa“ (Italian). A.C. Cuneo 1905. 23 October 2013. Посетено на 3 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. „Coppa Italia: Pro Patria - Cuneo termina con un pareggio“ (Italian). A.C. Cuneo 1905. 6 November 2013. Посетено на 2 December 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. „Risoluzioni di comproprietà di sette giocatori“ (Italian). Juventus F.C. 18 June 2014. Посетено на 27 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 15. „DEFINITI I DUE PRESTITI CON OPZIONE DEI GIOVANI GOMES E ANACOURA“ (Italian). F.C. Pro Vercelli 1892. 19 July 2014. Посетено на 19 July 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска][мртва врска]
 16. „Serie B. Catania: ecco Marcelinho, ora Rosina. Bari: Ardemagni e Contini“. La Gazzetta dello Sport (Italian). 12 July 2014. Посетено на 19 July 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. „INGAGGIATI LIBERTAZZI E ANACOURA“ (Italian). U.S. Città di Pontedera. January 2015 [circa]. Посетено на 17 February 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. „MERCATO: RISOLTO IL PRESTITO DEL PORTIERE ANACOURA CHE RITORNA ALLA JUVENTUS“ (Italian). F.C. Pro Vercelli 1892. 5 January 2015. Архивирано од изворникот на 17 February 2015. Посетено на 17 February 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 19. „Elenco convocati per il ritiro di Serino“ (Italian). Casertana F.C. 19 July 2016. Посетено на 27 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 20. „Contratto in Lega: il portiere Francesco Joyce Anacoura è dell'Ancona“ (Italian). U.S. Ancona 1905. 19 January 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 11 July 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни[уреди | уреди извор]