Франц Семпер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Franz Semper
Spielerinformationen
Geburtstag 5. Juli 1997
Geburtsort Borna, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,90 m
Spielposition Rückraum rechts
Wurfhand links
Vereinsinformationen
Verein 30x30пкс|SC DHfK Leipzig SC DHfK Leipzig
Trikotnummer 3
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
2013–2016 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SC DHfK Leipzig
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2016– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SC DHfK Leipzig
Nationalmannschaft
Debüt am 24. Oktober 2018 in Wetzlar
            gegen Israelврска=Israelische_Männer-Handballnationalmannschaft|граничник|18x18пкс|Israel Israel
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 2 (8)

Stand: 28. Oktober 2018

Франц Семпер (* 5. Роден во 1997 година во Борна ) е германски ракометар кој игра за ДК ДФФК Лајпциг .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Тој игра од 2013 година за Кометал ДХФК Лајпциг. Второто право да се игра имаше право назад играч за игра на Десау-Рослауер ХВ . Во 2014 година го освои германското првенство со Б - Јуниори. Во следните две години тој исто така го освои германското првенство со А - Јуниори. Од 2015 година тој припаѓа на машкиот тим на СЦ ДХФК Лајпциг. Тој беше номиниран за Ол-стар натпреварот 2018 година. Семпер го продолжи својот договор до 2019 година предвреме во август 2018 година за една година. [1] Од сезоната 2020/21 се кандидира за ФК Фленсбург-Хендевит . [2]

Национален тим[уреди | уреди извор]

На Светското првенство 2015 во Бразил, Семпер и неговиот тим зедоа бронза, постигнувајќи 11 гола во 9 натпревари на овој турнир. [3] Една година подоцна на Европското првенство во 2016 година во Данска, тој го освои сребрениот медал. На Светското првенство во 2017 година во Алжир, тој постигнал со тимот на ДХБ 4. Место и постигна 36 гола во 9 натпревари. [4]

За Европското првенство во ракомет 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во 28-та екипа. [5] Неговата прва покана за тимот на ДХБ се одржа на 12. Октомври 2018 година за квалификациите за ЕМ-2020 во октомври. [6] Неговиот прв меѓународен натпревар за сениорскиот тим, тој заврши на 24. Октомври 2018 против Израел во Вецлар, каде што постигна четири гола. Тој играше 2 натпревари во кои постигна 8 гола. Во репрезентацијата го носи бројот 32 на дресот.

Веб врски[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Ракомет- светски свет : Најдобриот талент Франц Семпер се рашири рано во ФК ДХФК Лајпциг [1] од 16-ти
  2. handball-world.news: Г.Г. Фленсбург-Хендеуит го задолжи Франц Семпер [2], од 4.
  3. www.ihf.info 2015 Светско првенство за мажи во БРА - Индивидуална / тимска статистика [3] од 1.
  4. www.ihf.info 2017 Машки јуниорски светски шампионат во АЛГ - Индивидуална / тимска статистика [4] од 30.
  5. www.dhb.de Прокоп номинира состав од 28 за ЕХФ ЕВРО 2018 [5] од 5.
  6. www.dhb.de Натпревар за квалификациите за EHF EURO 2020 [6] од 12-ти

Шаблон:Navigationsleiste Kader des SC DHfK Leipzig