Франц Јосеф Дегенхард

Од Википедија — слободната енциклопедија

Франц Јозеф Дегенхард (3 декември 1931 - 14 ноември 2011) бил германски поет, сатиричар, романописец, и - прво и основно - фолкер / текстописец со дефинитивно левичарска политика. Тој исто така бил адвокат, со академски степен доктор на правни науки .[1]

Франц е роден во Швекм, Вестфалија . По студирањето на правни науки од 1952 до 1956 година во Келн и Фрајбург, тој го положил првиот германски државен правосуден испит во 1956 година, а вториот во 1960 година. Во 1961 година работел за Европскиот институт на универзитетот во Сарбрикен, каде што докторирал во 1966 година. Дегенхард станал член на социјалдемократската партија на Германија (СПД) во 1961 година, но бил протеран во 1971 година поради неговата поддршка за германската комунистичка партија (ДКП), во која се приклучи во 1978 година.

Негов братучед бил католичкиот архиепископ на Падерборн, Јоханес Јоахим Дегенхард, кој починал во 2002 година. Тој е исто така и зет на американскиот илустратор Гертруда Дегенхард, кој ги дизајнирал позадините за неговите албуми. Дегенхард живеел, до неговата смрт во 2011 година, во Квикборн, Крајс Пиннеберг, во Шлезвиг-Холштајн.

Повеќе информации[уреди | уреди извор]

  1. „Spiel nicht mit den Schmuddelkindern: Liedermacher Franz Josef Degenhardt ist tot - SPIEGEL ONLINE - Nachrichten - Kultur“ (германски). Spiegel.de. Посетено на 2011-11-14.