Франц Јозеф (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остров Франц Јозеф
Ishulli i Franc Jozefit
Buna-muendung.jpg
Поглед на островот од авион
Географија
МестоБојана; Јадранско Море
Координати41°50′50″N 19°22′29″E / 41.84722° N; 19.37472° E / 41.84722; 19.37472Координати: 41°50′50″N 19°22′29″E / 41.84722° N; 19.37472° E / 41.84722; 19.37472
Површина0,05 км2
Највисоко издигнување4 м
ОбластСкадар
Општинска единицаВелиполе
Демографија
Населениененаселен


Остров Франц Јозеф (албански: Ishulli i Franc Jozefit) — остров кој се наоѓа на устието на реката Бојана во Албанија. Островот е составен од богата алувијална почва и станува полуостров во зависност од големината на протокот на реката. Овој остров е важно гнездо за многу морски птици, особено за семејството Ardeidae[1].

Островот е низок, покриен со песок на брегот и Евла. Дрвјата се 75 години и достигнуваат висина од 16 метри. Островот е посетуван од неколку странски туристи поради својата тишина.

Името го добило од австриски картографи во 1870 година во чест на царот Франц Јозеф I.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Franz Josef Island“. National Agency of Tourism.