Францишак Бахушевич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Францишак Бахушевич
Роден/аФранцишак Бенедикт Бахушевич
21 март 1840(1840-03-21),
Швирањ, Руска Империја
Починат/а28 април 1900(1900-04-28) (возр. 60),
Кушлјани, Руска Империја
ПочивалиштеЖупрањ
Занимањепоет, есеит
Јазикбелоруски

Францишак Бахушевич (белоруски: Францішак Багушэвіч, полски: Franciszek Bohuszewicz, 21 март [ст. ст. 9 март] 1840 - ( 28 април [ст. ст. 15 април] 1900) — белоруски поет, писател и адвокат, за кој се сметашал дека е еден од иницијаторите на модерната белоруска литература.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Бахушевич е роден во Амбари Манор во Вилскиот уежд во Вилниската губернија (денес во Вилнус, Литванија). Бахушевич учествувал во јануарското востание од 1863-1864 година. По ова, Бахушевич ја напушти Белорусија да живее во Украина, кадешто студирал на правниот факултет во Нежин. Работел како адвокат во одбрана на правата на селаните. Откако била најавена амнестија за сите учесници на бунтот, датум за искачување на тронот на Александар III, тој се преселил со своето семејство назад во Вилнус. Таму работел во адвокатска канцеларија и му пишувал клаузули за списанието Крај на полски јазик. По попуштање на вените во Кушлјани, тој починал. Тој е погребан во селото Жупранњ во Ашмијаниската област .

Работи[уреди | уреди извор]

Спомен плоча на Францичак Бахушевиќ во Сивирис, област Вилнус, Литванија.
Меморијална плоча на Францичак Бахушевиќ на библиотеката во Савичинаи, област Вилнус, Литванија.
Библиотека и центар за култура Францичак Бахушевиќ во Савичинаи, област Вилнус, Литванија

Бахушевич бил иницијатор на критичкиот реализам во белоруската литература. Неговите дела се тесно поврзани со белорускиот фолклор. Објавил две стихозбирки Дудка биезарускаја и Смик биежаруски во Австроунгарија. Бахушевич ги објавувал своите дела под псевдонимите Мацеј Бурадок, Симон Решка з-пад Барисава .

Северозападниот дијалект на белоруски јазик е во основата на јазикот на неговите дела.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Figure and Heritage of Francišak Bahuševič in a New Electronic Publication of the National Library of Belarus“. www.nlb.by. Архивирано од изворникот на 2020-11-16. Посетено на 9 November 2020.