Прејди на содржината

Франсоа Тристан Лермит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франсоа Тристан Лермит
Франсоа Тристан Лермит
Роден/аоколу 1601
Жанаија, Франција
Починат/а7 септември 1655
Париз, Франција
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузин

Франсоа Тристан Лермит (француски: Françeois Tristan l'Hermite, роден околу 1601 во Жанаија - починал на 7 септември 1655 во Париз, Франција) — француски барокен писател и член на Француската академија.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Франсоа Тристан Лермит е роден околу 1601 во Жанаија, Франција. Неговото вистинско име е Франсоа Лермит но пишувал под името Тристан Лермит. Тристан Лермит бил значајна политичка и воена фигура на 15 век, за чија улога во владеењето на Луј XI постојат легенди[1].

Кога имал тринаесет години, го убил својот соперник во двобој, па морал да побегне во Англија. Подоцна тој бил во служба на војводата Гастон Орлеански, брат на Луј XI. Со него бил во Лорен и во Брисел. Се вратил во Франција во 1634 година. Незадоволен поради тоа што обавувал функцијата од низок ред, тој поминал во служба кај војводата на Гиза, но и овде не ја подобрил својата финансиска положба. Тој починал во голема беда.

Тој пишувал песни, главно љубовни балади, драми и романи. Како познавач на италијанскиот јазик и италијанска љубовна поезија, бил под влијание на Марини. Неговото прво и најдобро драмско дело е трагедијата „Маријана“ од 1636 година. Освен тоа, тој ги објавил и трагедиите „Пентеј“ (1637), „Сенекиева смрт“ (1644), „Готован“ (1654) и други.

  1. Chisholm 1911.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]