Франк Цандер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франк Цандер во 2010 година

Франк Курт Цандер (роден на 4 февруари 1942 година, Берлин ) е германски пејач и актер .

Живот[уреди | уреди извор]

Цандер работи во Германија како пејач и глумец.[1] Тој живее во Берлин и во Ибица . Како навивач на германскиот фудбалски клуб Херта БСЦ, Цандер ја напишал сегашната химна на клубот „Нуа Нах Хаузе“, на мелодијата на Род Стјуартс "Ние пловиме". Песната ја изведуваат приврзаници на тимот додека тимот излегува на теренот на секој натпревар кој го играат на домашен терен на Олимпија стадионот во Берлин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Fussball-Bundesliga : Frank Zander glaubt an Herthas Klassenerhalt“ (германски). Welt.de. 2013-02-06. Посетено на 2013-07-05.