Франк Фариан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Френк Фариан (роден како Франц Ројтер на 18 јули 1941, Кирн, Германија) е германски продуцент и текстописец, најпознат како основач и вокал на дискотекарската група Boney M. од седумдесетите години и како главен глас зад синхронизирана група Мили Ванили . Неговата тенденција да создаде бендови со визуелна слика различна од снимените музички изведби довеле до контроверзии во текот на неговата кариера, особено таков е случајот со групата Мили Ванили. Фариан е исто така сопственик на издавачката куќа MCI и неколку подружници.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Фариан престојува во Мајами, Флорида . [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „dpa news - Top Stories“. Dpa-international.com. конс. 2016-03-13. [мртва врска]