Франк Камински

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камински во 2012.

Френсис Стенли Камински III [1] (англиски: Francis Stanley Kaminsky III; 4 април 1993) е американски професионален кошаркарски играч за Шарлот Хорнетс на Националната Кошаркарска Асоцијација (НБА). Тој претходно играл четири години универзитетска кошарка за Висконсин Беџерс.[2][3]

Почетокот на животот и средно училиште кариера[уреди | уреди извор]

Таткото на Камински, Френк Џуниор, играл кошарка на Универзитетот Луис. Неговата мајка, Марија, играла одбојка во Северозападниот универзитет. Тој израснал во Вудриџ, Илиноис. Во 1998 година, кога имал 5 години, неговата тетка и вујко работеле за Чикаго Булс и тој имал пристап до објект за вежбање кога биле во тимот Мајкл Џордан, Денис Родман и Ренди Браун.[4]

Камински учел на Академијата Бенет во Лајал, Илиноис. Тој бил именуван за прв тим од сите држави од Чиклаго Сант-Тајмс и ИБЦА и од втора екипа од сите држави од АП по просек од 14,2 поени, 8,7 скока, 4,2 блока и 2,8 асистенции за време на неговата сезона. Тој ги предводел Редвингс на 29-1 сезона, откако бил поразен во делот на полуфиналето од страна на Ист Аурора Томкетс, кои биле предводени од суперѕвездата Конектикат Хаскис и националниот шампион Рајан Ботрајт. Бројот на дресот на Камински, 44, бил пензиониран на церемонијата на академијата на 18 ноември 2017 година.[5]

Кариера во Колеџот[уреди | уреди извор]

Почетна сезона[уреди | уреди извор]

Камински играл во 35 од 36 натпревари како бруцош. Тој постигнал девет поени против УМКК на 22 ноември 2011 година.

Сезона во Софомор[уреди | уреди извор]

Камински играл во 32 натпревари, започнувајќи ги првите два натпревари од сезоната. Тој ја завршил сезоната со просек од 4,2 поени и 1,8 скока по натпревар. Тој го предводел тимот во слободен процент на 76,7%. Тој достигнал низа од 19 поени во Илиноис на 3 февруари 2013 година.

Јуниорска сезона[уреди | уреди извор]

На 19 ноември 2013 година, Камински го соборил рекордот за постигнување на единствена игра во Висконсин со 43 поени против Северна Дакота. Камински погодувал 16 од 19 шута на теренот, вклучувајќи шест од шест од три точки и пет од шест од линијата за слободни фрлања. Претходниот рекорд на Висконсин во единствена игра бил 42 поени, поставен од Кен Барнс (наспроти Индијана на 8 март 1965 година) и Мајкл Финли (наспроти Источен Мичиген на 10 декември 1994).

На крајот на регуларната сезона, Камински бил именуван за еден од првите десет од сите тимови.[6]

На 29 март 2014 година, Камински постигнал 28 поени и 11 скокови, бидејќи Висконсин ја поразил Аризона 64-63 во преодниот период во текот на натпреварот на турнирот NCAA за да стигне до финалнитечетири. По натпреварот, Камински бил прогласен за најдобар регионален најистакнат играч.

Сениорска сезона[уреди | уреди извор]

Пред сезоната 2014, Камински бил прогласен за десетгодишен претсезонски играч на годината. [7]

На 31 март 2015 година, тој бил прогласен за играч на годината. На 3 април тој беше именуван за играч на годината на Асошиетед прес, првиот играч од Висконсин кој ја добил наградата од неговото создавање во 1961 година. Тој, исто така, го добил трофејот на Оскар Робертсон. На 5 април тој бил прогласен за играч на годината во колеџот Најсмит. На 10 април тој ја освоил наградата Џон Р. Вуден. На 12 јуни, Камински бил именуван за машки спортист на годината на Универзитетот во Висконсин.[8]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Шарлот Хорнетс (2015–денес)[уреди | уреди извор]

На 25 јуни 2015 година, Камински бил избран со деветиот избор на Шарлот Хорнетс во драфтот на НБА во 2015 година. На 2 декември, тој постигнал 16 поени во поразот од 116:99 на "Голден Стејт Вориорс", заработувајќи зголемени минути со почетниот центар Ал Џеферсон. На 23 декември, тој постигнал 23 поени со загуба од 102-89 со Бостон Селтикс. На 30 декември, тој имал своја втора победа во сезоната со загуба од 122-117 на Лос Анџелес Клиперс. На 10 април 2016 година, тој забележал 18 поени и 11 скокови во кариерата со загуба од 113-98 на Вашингтон Визардс. Во натпреварот 3 од Хорнетс во првиот круг на плејофот против Мајами Хит, Камински постигнал 15 поени во победата од 96-80.[9]

На 20 ноември 2017 година, Камински постигнал рекордни 24 поени во победата од 118-102 над Минесота Тимбервулфс. На 18 декември, тој постигна 24 поени во 109-91 победа над Њујорк Никс. На 10 април 2018 година, тој постигна 24 поени во победата од 119-93 над Индијана Пејсерс.

Статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  GP Игри   ГШ Игри започна  MPG Минути по натпревар
 FG% Полето цел процент  3P% 3-точка полето цел процент  FT% Бесплатни фрли процент
 RPG Одбиените топки по натпревар  APG Помага по натпревар  SPG Краде по натпревар
 BPG Блокови по натпревар  PPG Поени по натпревар  Храбар Кариера висок

НБА[уреди | уреди извор]

Регуларната сезона[уреди | уреди извор]

Година Тим GP ГШ MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG BPG PPG
2015-16 Шарлот 81 3 21.1 .410 .337 .730 4.1 1.2 .5 .5 7.5
2016-17 Шарлот 75 16 26.1 .399 .328 .756 4.5 2.2 .6 .5 11.7
2017-18 Шарлот 79 4 23.2 .429 .380 .799 3.6 1.6 .5 .2 11.1
Кариера 235 23 23.4 .412 .347 .765 4.1 1.7 .5 .4 10.0

Плејофот[уреди | уреди извор]

Година Тим GP ГШ MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG BPG PPG
2016 година Шарлот 7 5 27.1 .304 .294 .810 4.3 1.1 .9 .7 7.1
Кариера 7 5 27.1 .304 .294 .810 4.3 1.1 .9 .7 7.1

Колеџ[уреди | уреди извор]

Година Тим GP ГШ MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG BPG PPG
2011-12 Висконсин 35 0 7.7 .411 .286 .500 1.4 .3 .1 .4 1.8
2012-13 Висконсин 32 2 10.3 .439 .311 .767 1.8 .8 .4 .5 4.2
2013-14 Висконсин 38 38 27.2 .528 .378 .765 6.3 1.3 .7 1.7 13.9
2014-15 Висконсин 39 39 33.6 .547 .416 .780 8.2 2.6 .8 1.5 18.8
Кариера 144 79 20.4 .522 .369 .763 4.6 1.3 .5 1.1 10.1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Torre, Pablo S. (November 5, 2014). Wisconsin Badgers big man Frank Kaminsky is back for senior season. ESPN The Magazine. 
  2. Wisconsin's Frank Kaminsky nets school record 43 points in rout“, 19 ноември 2013 (посет. 19 ноември 2013 г).
  3. Bergeron, Elena. „Three and change“, „ESPN“, 27 декември 2013 (посет. 26 јуни 2015 г).
  4. Frank Kaminsky: Badgers to be great“, „ESPN“, 1 мај 2014 (посет. 1 мај 2014 г).
  5. Baumgartner, Blake. „Homecoming king: Frank Kaminsky returns to Benet for banner raising“, „Naperville Sun“. (на en-US)
  6. „Big Ten Announces 2014 Men's Basketball Postseason Honors: Michigan's Stauskas named Big Ten Player of the Year“. BigTen.org. CBS Interactive. March 10, 2014. конс. March 10, 2014. 
  7. Temple, Jesse. „Wisconsin Badgers unanimous pick to win Big Ten basketball title“, „FOX Sports“, 16 октомври 2014.
  8. „Kaminsky, Martin named UW's Athletes of the Year“. uwbadgers.com. June 12, 2015. 
  9. Hornets snap 14-year playoff drought, beat Heat 96-80

Надворешни врски[уреди | уреди извор]