Франкенштајн (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франкенштајн
Место во Едеран
Франкенштајн (Саксонија) is located in Германија
Франкенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Едеран
Основни податоци
Површина 21,50 км2
Надм. височина 398 м
Население 1.119  (31 декември 2010)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09569
Повик. бр. 037321
Координати 50°54′3″N 13°12′39″E / 50.90083° СГШ; 13.21083° ИГД / 50.90083; 13.21083Координати: 50°54′3″N 13°12′39″E / 50.90083° СГШ; 13.21083° ИГД / 50.90083; 13.21083

Франкенштајн (германски: Frankenstein) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година била припоена кон градот Едеран.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]