Фраза (мечувалство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во мечувањето, фраза е непрекината низа од препознатливи офанзивни или дефанзивни потези, како бодежи или блокади (паради). Фразата завршува кога судијата ќе оцени дека борбата треба да престане заради телесен контакт, удар (на или вон метата), пенал, или кога двајцата мечувалци се враќаат во пасивност.

Поврзано[уреди | уреди извор]