Прејди на содржината

Фочански бриони

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фочански бриони или само Бриони е мало речно островце на реката Ќехотина кај Фоча во Република Српска.

Речниот остров Бриони се наоѓа на реката Ќехотина низводно три километри источно од Фоча.[1] Познат е по богатство на флора и фауна, додека на самиот остров има шест стотини видови растенија. Реката Ќехотина која го опкружува островот, е богата со слатководна риба како пастрмки, липљен и шкобаљ. Фочанските бриони се формирани во шеесеттите години на дваесеттиот век како стопанска единица на Казнено-поправниот завод, со задача работно да се ангажираат осудениците, но набргу станало место за одмор и работни разговори на луѓето од целиот регион.[2]

На островот е изграден истоимен мотел - ресторан „Бриони” кој им пружа на посетителите разновидни содржини. Околу мотелот е изградена пешачка и трим-патека, забавен парк за деца со мала зоолошка градина. Во непосредна близина на мотелот, чие архитектонско решение во потполност е вклопено во природниот амбиент, уредено е капалиште со песочна плажа.[3] Островот го посетуваат сè повеќе туристи од Република Српска, БиХ но и од околните земји. На Бриони се одржува „Гастро фест Фоча”, манифестација каде се претставуваат земјоделски производители, здруженија, пекари, слаткари, риболовци, планинари и пчелари од просторите на Горње Подриње и цела Херцеговина.[4][5]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Brioni – Foča: Idealno mjesto za odmor“. pozitivne.info. 21. 11. 2013. Посетено на 29. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „Бајка звана Бриони“. Глас Српске. 15. 05. 2018. Посетено на 29. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)[мртва врска]
  3. „Fočanski brioni“. upoznajsrpsku.com. 29. 11. 2018. Посетено на 29. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „Gastro fest Foča: U pršuti i siru uživali, medom zasladili, vinom i rakijom zalili“. radiofoca.com. 12. 07. 2018. Архивирано од изворникот на 2020-10-26. Посетено на 29. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  5. „Foča: Održan 11. Gastro fest“. herceg.tv. 12. 07. 2018. Посетено на 29. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]