Фотографија на мртва природа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фотографија на мртва природа

Фотографија на Мртва природа[уреди | уреди извор]

Фотографија на Мртва природа прикажува безживотен предмет, најчесто мали групации на предмети. Многу повеќе од другите типови на фотографија, како што се пределните или портретните, фотографиите на мртва природа му даваат на фотографот поголема слобода во распоредувањето на дизајнот на елементи во сцената.

Фотографијата на мртва природа уметност која бара многу труд, каде што од фотографите се очекува да бидат способни да обликуваат нивната работа со префинето чувство за светлина, комбинирано со компонирачки вештини. Фотографот на мртва природа повеќе ги создава сликите отколку што само ги фотографира. Способноста да пронајде потпора и површина за местење на сцената е исто така потребна вештина.

Значајни фотографи на мртва природа[уреди | уреди извор]

  • Адолф де Мајер
  • Ирвинг Пен
  • Едвард Вестон

Погледни[уреди | уреди извор]