Фосиноприл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фосиноприл
Fosinopril CASCC.png
Систематско (IUPAC)
(2S,4S)-4-cyclohexyl-1-(2-{[2-methyl-1-(propanoyloxy)propoxy](4-phenylbutyl)phosphoryl}acetyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаMonopril
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa692020
Бременосна
категорија
  • AU: D
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост~36%
Врзување за белковините87% (fosinoprilat)
Метаболизамhepatic, GIT mucosa (to fosinoprilat)
Полувреме на елиминација12 hours (fosinoprilat)
Екскрецијаrenal
Назнака
CAS-број98048-97-6 Yes check.svgОк
ATC кодC09AA09
PubChemCID: 55891
DrugBankDB00492 Yes check.svgОк
ChemSpider10482016 Yes check.svgОк
UNIIR43D2573WO Yes check.svgОк
KEGGD07992 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL3039598 X mark.svgН
Хемиски податоци
ФормулаC30H46NO7P
Моларна маса563.663 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Фосиноприлот е инхибитор на ангиотензин-конвертирачкиот ензим (АКЕ) кој се користи за третман на хипертензија. Фосиноприлот е единствениот фосфинатен АКЕ инхибитор на пазарот. Фосиноприлот претставува пролек кој ин виво се претвора во активната форма фосиноприлат.