Прејди на содржината

Формула за успех

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Формула за успех“
Плакатот на филмот
РежисерБенет Милер
Продуцент
Главни улоги
МузикаМајкл Дана
Студио
ДистрибутерSony Pictures Releasing
Премиера23 септември 2011 г. (САД)
Времетраење133 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет50 милиони долари[2]
Бруто заработка110,2 милиони долари[3]

Формула за успех (англиски: Moneyball) — животописна спортска драма во режија на Бенет Милер. Главната улога ја толкува Бред Пит. Светската премиера се одржала на 23 септември 2011 г.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Во филмот, Бин (Бред Пит) и помошникот главен директор Питер Бренд (Џона Хил), соочени со ограничениот буџет на франшизата за играчи, градат екипа од потценети таленти со преземање на обмислен саберметриски пристап за извидување и анализа на играчите.[4]

Глумец Улога
Бред Пит Били Бин
Џона Хил Питер Бренд
Филип Сејмур Хофман Арт Хау
Робин Рајт Шерон
Крис Прат Скот Хатеберг
Кејси Бонд Чед Бредфорд
Стивен Бишоп Дејвид Џастис
Кетрин Морис Тара Бин
Рид Дајмонд Марк Шапиро
Џек Макги Роко
  1. Moneyball (12A)“. British Board of Film Classification. September 5, 2011. Архивирано од изворникот September 4, 2020. Посетено на September 9, 2011.
  2. Kaufman, Amy (September 22, 2011). „Movie Projector: Brad Pitt vs. 'Lion King,' 'Dolphin Tale' for No.1“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот November 26, 2015. Посетено на September 22, 2011.
  3. "Moneyball (2011)" Архивирано на 3 јуни 2019 г.. Box Office Mojo. Amazon.com. Retrieved February 22, 2012.
  4. „2001 AL Division Series – New York Yankees over Oakland Athletics (3–2)“. Baseball-Reference.com.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Викицитат има збирка цитати поврзани со: