Форино (Авелино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Форино
Форино
општина
Comune di Forino
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциПетруро, Челци, Кастело
Површина
 • Вкупна20,49 км2 (791 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2005)
 • Вкупно5.300
 • Густина2,6/км2 (6,7/ми2)
ДемонимФоринези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Никола ди Бари
Слава6 декември
Мреж. местоhttp://www.comune.forino.av.it/

Форино (Авелино)општина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.