Фондон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фондон (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фондон
Знаме на Фондон
Знаме
Координати: 36°59′N 2°51′W / 36.983°СГШ 2.850°ЗГД / 36.983; -2.850
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна92 km2 (35,5 sq mi)
Надм. вис.846 m (2.792 ft)
Население (2005)
 • Вкупно934
 • Густина10,2/km2 (26,3/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Фондон е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Фондон помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

926

943 957 951 943 946 934

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Fondón - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Fondón - Diputación Provincial de Almería