Прејди на содржината

Фолксваген Голф 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фолксваген Голф 4
ПроизведувачФолксваген
Познат и какоФолксваген Бора (Кина, 2006–2008)
Фолксваген Сити Голф (Канада, 2007–2010)
Фолксваген Голф Таун (2009–2010)
Производство1997–2004 (до 2010 на некои пазари)
Склопување
ПретходникФолксваген Голф 3
НаследникФолксваген Голф 5
Класа(C)
Вид каросерија3-врати хечбек
5-врати караван
5-врати хечбек
ПлатформаПлатформа на Фолксваген A4
Мотор1.4L I4 16v 55kW (AHW/AXP/APE/AUA/AKQ/BCA)
1.6L I4 74kW (AEH/AKL/APF)
1.6L I4 75kW (AVU/BFQ)
1.6L I4 16v 77kW (AUS/AZD/ATN/BCB)
1.6L I4 20V 78kw(AWB)
1.6L I4 16v FSI 81kW (BAD)
1.8L I4 55kW (AAM/ANN) (Cabriolet)
1.8L I4 66kW (ADZ/ANP) (Cabriolet)
1.8L I4 20v 92kW (AGN)
1.8T I4 20v Turbo 110kW (AGU/ARZ/ARX/AUM)
1.8T I4 20v Turbo 132kW (AUQ/AWP)
2.0L I4 85kW (APK/AQY/AZJ/AZH)
also available as a CNG/gasoline bivalent version
2.3L VR5 110kW (AGZ)
2.3L VR5 20v 125kW (AQN)
2.8L VR6 130kW (AAA/AFP)
2.8L VR6 24v 150kW (AQP/AUE/BDE)
3.2L VR6 24v 177kW (BFH/BML) (R32)
1.9 I4 SDI 50kW (AGP/AQM)
1.9 I4 TDI 90bhp (AGR/ALH)
1.9 I4 TDI 100bhp ATD/AXR)
1.9 I4 TDI 110bhp (AHF/ASV)
1.9 I4 TDI 115bhp (AJM/AUY)
1.9 I4 TDI 130bhp (ASZ)
1.9 I4 TDI 150bhp (ARL)
Пренос4-брзини (автоматско)
5-брзини (автоматско)
5-брзини (рачно)
6-брзини (рачно)
6-speed DSG
Меѓуоскино раст.2,512 mм (98.9 ин)
R32: 2,517 mм (99.1 ин)
Должина1999–2002 ГТИ/Голф: 4,148 mм (163.3 ин)
2003-06 ГТИ/Голф: 4,188 mм (164.9 ин)
R32: 4,176 mм (164.4 ин)
Бора/Џета: 4,376 mм (172.3 ин)
Ширина1,735 mм (68.3 ин)
Висина1,440 mм (56.7 ин)
R32: 1,425 mм (56.1 ин)
Сити Голф: 1,445 mм (56.9 ин)
СродниФолксфаген Џета (Бора)
Ауди A3 Mk1
Ауди TT Mk1
Фолксваген Нова Буба
Сеат Леон Mk1
Сеат Толедо Mk2
Шкода Октавија Mk1
КонструкторPeter Schreyer[1]
Hartmut Warkuß

Фолксваген Голф 4 — компактен автомобил, четврта генерација на Фолксваген Голф и наследник на Фолксваген Голф 3. Лансиран во октомври 1997 година, тој бил најпродаваниот автомобил во Европа во 2001 година (иако се спуштил на второто место, зад Пежо 206, во 2002 година).

Моделот бил заменет во 2004 година со Фолксваген Голф 5 на европските пазари. Сепак, производството продолжило во Јужна Америка, Мексико и Кина за пазарите во развој до 2010 година.

Фолксваген Голф 4 бил продаван во Јапонија, но почнувајќи од оваа генерација и последователните генерации, тој повеќе не бил во согласност со регулативата за димензиите на јапонската влада што влијаело на продажбата, наметнувајќи годишен данок на јапонските потрошувачи за поседување возило што го надминува максималното ограничување на ширина.

Четвртата генерација е значајна во својата класа. Како и со неговиот поголем брат Пасат, постоела намера на Фолксваген да го затвори јазот во масовно произведени возила и премиум автомобили, сè додека Сеат и Шкода се обиделе да го освојат пазарот со невиден квалитет на ентериер и софистицираност за една масовна марка. Всушност, квалитетот на Голф бил подеднаков со Ауди A3 од претходната година.

Најновиот модел останал верен на концептот на Голф, но додал нови „испакнати“ стилови кои за првпат биле видени во четвртата генерација на Пасат.

Голф кабриолет

[уреди | уреди извор]

Како и со Голф II, Фолксваген не направил кабриолет на четвртата генерација. Наместо тоа, тие направиле додатоци: предниот браник, браниците и решетките да изгледаат како четири додека се наоѓаат во три шасии. Фолксваген успеал да инкорпорира некои неструктурни делови од четвртата генерација, како што се фарови, ретровизори, задни светла на регистарските таблички, воздушни перничиња за воланот, итн. Задниот дел исто така бил редизајниран со нов браник кој има плоча наместо багажник, зголемено лого на Фолксваген за да личи на четвртата генерација. Ентериерот останал претежно ист како оној на третата генерација, освен три-говорниот кожен управувач, текстуралната табла, високи предни седишта со додадени странични воздушни перничиња. На светлата во кабината им било дадена сина и црвена нијанса од четири, а делови од Голф 3 биле обложени со хромирана боја, како што се клипови за внатрешни врати, кутии од предните ремени и цилиндрите за заклучување. Исто така, направени биле технички преноси, од кои главната е имобилизатор и четиримесечен компјутер што се користи со постар механизам со три мотори. Иако редизајнираната кабриолет верзија изгледа како четворка, таа се заснова на шасијата на Голф 3, што создава забуна за тоа како треба да се обележи автомобилот. Ентузијастите на Фолксваген го нарекуваат кабриолет 4, додека ентузијастите во Велика Британија и САД го нарекуваат 3.5 кабриолет.

Варијанти

[уреди | уреди извор]

Четвртата генерација била воведена во 1999 година, а завршила во 2006 година со воведување на новата петта генерација. За разлика од третата генерација, таа била достапна во Северна Америка под името Џета.

Фолксваген Бора

[уреди | уреди извор]

Фолксваген исто така го произвел и седанот од четврта генерација на Голф, како и со претходните верзии, под името Фолксваген Бора, но името Џета останало во употреба во Северна Америка и Јужна Африка. За разлика од својот претходник, Бора/Џета имал уникатни задни врати, предни браници и аспиратор.

Влезната врата е единствениот дел од телото идентичен со Голф. Внатрешноста била скоро идентична со помалиот стајлинг.

Германија, Јужна Африка, Словачка, Бразил и Кина ги произведувале моделите на Голф 4. Источноевропското производство било во Босна и Херцеговина, каде исто така се произведувале и модели од првата и втората генерација.

Изборите на моторот Голф/Џета вклучуваат 1.4, 1.6, 1,8, 2.0, 2,3 литарски VR5, 2,8 литри VR и 3,2 литарски бензински мотор R32, 1,9 литарски SDI природно дизел мотор и 1,9 литарски турбодизел, со моќност од 90 до 150 КС (66 до 110 kW).

Фолксваген направил хечбек со три или пет врати и караван со пет врати. Европскиот кареаван за голф е скоро идентичен со северноамериканскиот караван на Џета. Единствената разлика е во употребата на фаровите, браници, решетки, аспиратори.

Фолксваген Голф 4 бил претставен во Северна Америка во 1999 година. Достапните мотори на американскиот пазар биле бензински 2.0L мотор и 1,9L TDI мотор. Наскоро тој добил репутација за добар вртежен момент и економичност на горивото. Во 2004 година, моделите биле надградени со мотор 1.9L TDI PD.

Голф и Џета

[уреди | уреди извор]
Модел Година Мотор Сила Вртежен момент
1.4 1997-2004 И4 16в 55 kW (74 КС) на 5500 врт/мин 128 N⋅m на 3300 врт/мин
1.6 1997-2000 И4 8в 74 kW (99 КС) на 5600 врт/мин 145 N⋅m на 3800 врт/мин
1.6 2000-2006 И4 8в 75 kW (101 КС) на 5600 врт/мин 148 N⋅m на 3800 врт/мин
1.6 2000-2006 И4 16в 75 kW (101 КС) на 5700 врт/мин 148 N⋅m на 4500 врт/мин
1.6 ФСИ 2001-2006 И4 16в 86 kW (115 КС) на 5800 врт/мин 155 N⋅m на 4400 врт/мин
1.8 1997-2003 И4 20в 92 kW (123 КС) на 5900 врт/мин 170 N⋅m на 3500 врт/мин
1.8 Т 1998-2001 И4 20в 110 kW (148 КС) на 5500 врт/мин 210 N⋅m на 2200-4200 врт/мин
1.8 T 2001-2006 И4 20в 132 kW (177 КС) на 5500 врт/мин 235 N⋅m на 1950-4700 врт/мин
2.0 1999–2001 И4 8в 85 kW (114 КС) на 5200 врт/мин 170 N⋅m на 2400 врт/мин
2.0 2001–2006 И4 8в 85 kW (114 КС) на 5400 врт/мин 172 N⋅m на 3200 врт/мин
2.3 ВР5 1997–2000 ВР5 10в 110 kW (148 КС) на 6000 врт/мин 205 N⋅m на 3200 врт/мин
2.3 ВР5 2000–2003 ВР5 20в 125 kW (168 КС) на 6200 врт/мин 220 N⋅m на 3300 врт/мин
2.8 ВР6 1999–2002 ВР6 12в 128 kW (172 КС) на 5800 врт/мин 235 N⋅m на 4200 врт/мин
2.8 ВР6 1999-2002 ВР6 24в 150 kW (201 КС) на 6000 врт/мин 270 N⋅m на 3200 врт/мин
2.8 ВР6 2002–2005 ВР6 24в 150 kW (201 КС) на 6000 врт/мин 270 N⋅m на 3200 врт/мин
3.2 Р32 2001–2004 ВР6 24в 177 kW (237 КС) на 6250 врт/мин 320 N⋅m на 2800 врт/мин
1.9 СДИ 1997–2006 И4 8в 50 kW (67 КС) на 4200 врт/мин 133 N⋅m на 2200-2600 врт/мин
1.9 ТДИ 1997–2003 И4 8в 66 kW (89 КС) на 4000 врт/мин 210 N⋅m на 1900 врт/мин
1.9 ТДИ 2000–2006 И4 8в 74 kW (99 КС) на 4000 врт/мин 240 N⋅m на 1800-2400 врт/мин
1.9 ТДИ 1997–2002 И4 8в 81 kW (109 КС) на 4150 врт/мин 235 N⋅m на 1900 врт/мин
1.9 ТДИ 1998–2000 И4 8в 85 kW (114 КС) на 4000 врт/мин 285 N⋅m на 1900 врт/мин
1.9 ТДИ 1999–2001 И4 8в 85 kW (114 КС) на 4000 врт/мин 310 N⋅m на 1900 врт/мин
1.9 ТДИ 2001–2006 И4 8в 96 kW (129 КС) на 4000 врт/мин 310 N⋅m на 1900 врт/мин
1.9 ТДИ 2000–2003 И4 8в 110 kW (148 КС) на 4000 врт/мин 320 N⋅m на 1900 врт/мин

Голф кабриолет

[уреди | уреди извор]
Модел Година Мотор Снага Вртежен моменат
1.6 1998-2000 И4 8в 74 kW (99 КС) на 5800 врт/мин 140 N⋅m на 3500 врт/мин
1.8 1998-2000 И4 8в 55 kW (74 КС) на 5000 врт/мин 140 N⋅m на 2500 врт/мин
1.8 1998-2000 И4 8в 66 kW (89 КС) на 5500 врт/мин 145 N⋅m на 2500 врт/мин
2.0 1998-2000 И4 8в 85 kW (114 КС) на 5400 врт/мин 166 N⋅m на 2600 врт/мин
2.0 2000-2002 И4 8в 85 kW (114 КС) на 5400 врт/мин 165 N⋅m на 3200 врт/мин
2.0 1999-2002 И4 8в 85 kW (114 КС) на 5400 врт/мин 165 N⋅m на 3200 врт/мин
1.9 1998-2002 И4 8в 66 kW (89 КС) на 3750 врт/мин 210 N⋅m на 1900 врт/мин
  1. Bremer, Richard. „Meeting Peter Schreyer - the man behind Kia's tiger nose grille“. Autocar. Посетено на 7 January 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]