Фоленборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фоленборн
Место во Дојна
Грб на Фоленборн
Фоленборн is located in Германија
Фоленборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Дојна
Основни податоци
Површина 2,41 км2
Надм. височина 385 м
Население 231  (31 декември 2012)
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37355
Повик. бр. 036076
Портал www.eichsfelder-kessel.de
Координати 51°21′44″N 10°30′40″E / 51.36222° N; 10.51111° E / 51.36222; 10.51111Координати: 51°21′44″N 10°30′40″E / 51.36222° N; 10.51111° E / 51.36222; 10.51111

Фоленборн (германски: Vollenborn) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Дојна.