Флуоресцеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флуоресцеин
Skeletal formula
Ball-and-stick model
Sample of dark red powder
Назнаки
2321-07-5 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:31624 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL177756 X mark.svgН
ChemSpider 15968 Yes check.svgОк
DrugBank DB00693 Yes check.svgОк
EC број 219-031-8
Jmol-3D слики Слика
KEGG D01261 Yes check.svgОк
MeSH Fluorescein
PubChem 16850
UNII TPY09G7XIR Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула C20H12O5
Моларна маса 332.31 g mol−1
Густина 1.602 g/mL
Точка на топење

314 to 316 °C, Грешка во изразот: Непрепознаен збор „to“ K, Грешка во изразот: Непрепознаен збор „to“ °F

Растворливост во вода Slightly
Штетност
S-фрази S26 S36
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Флуоресцеин е синтетско органско соединение во вид на темнопортокалов/црвен прашок.

Флуоресцеин под УВ светлина

Синтеза[уреди | уреди извор]

Флуоресцеинот прв пат бил синтетизиран од Адолф фон Бајер во 1871 година.[1] Може да се добие во реакција меѓу фтален анхидрид и резорцинол во присуство на цинк хлорид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Baeyer, Adolf (1871) "Uber ein neue Klasse von Farbstoffen" (On a new class of dyes), Berichte der Deutschen chemischen Gesellschaft zu Berlin, 4 : 555-558 ; see p. 558.