Флоријан Урбан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Флоријан Урбан (роден на 29 јули 1968) е унгарски фудбалски менаџер и поранешен играч. Тој првенствено играше како одбранбен играч .

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој застапува неколку унгарски клубови за време на неговата кариера, како што се ФК Волан , Джири ЕТО ФК , Уњпест ФК , Сегеди ЛЦ, Данкеки ВСЕ и Залаегершег ТЕ . Во текот на деведесеттите години ја помина најголем дел од својата кариера во Белгија, играјќи со КСВ Варегем , Мехелен , Жерминал Екерен , РСЦ Андерлехт и Еендрахт Аалст . Во 1999 година, тој играше за ФК Спартак Суботица во Првата лига на СР Југославија . [1] Тој играше главно како дефанзивен играч од средниот ред  или централен дефанзивец.

Национален тим[уреди | уреди извор]

Урбан го направи своето деби за унгарскиот национален тим [2] во 1991 година, и доби 40 капи и 4 гола до 2003 година. [3]

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

# Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 10 ноември 1996 година Стадион Tofiq Bahramov , Баку , Азербејџан   Азербејџан 3 -0 3-0 1998 WCQ

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

По пензионирањето Урбан ја започнува својата тренерска кариера во 2004 година. Тој е менаџер на REAC , FC Felcsút , Ломбард-Папа TFC и Vasas SC . Во 2007 година, тој учествуваше во реалното шоу Lúzer FC , во кое тој беше тренер на титуларниот тим, кој се состоеше од луѓе кои многу не можат да играат фудбал.

Почести[уреди | уреди извор]

Germinal Ekeren

  • Белгиски куп : 1996-97

Zalaegerszeg

  • Nemzeti Bajnokság I : 2001-02

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Godišnjak 1999/2000[мртва врска]
  2. „name=Flórián Urbán“. конс. 2 September 2006. 
  3. Mamrud, Roberto. „Hungary - Record International Players“. RSSSF. конс. 2 September 2006. 

Надворешни извори[уреди | уреди извор]