Флоријан Лукас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флоријан Лукас
Florian Lukas
Florian Lukas.4499.jpg
Флоријан Лукас на премиерата на Макс Мински и јас
Роден(а)16 март 1973 (1973-03-16) (46 г.)
Источен Берлин, Источна Германија
ЗанимањеАктер
Активен1992–сега
Мреж. местоhttp://www.florianlukas.de/

Флоријан Лукас (роден на 16 март 1973, роден во Берлин, Источна Германија) – германски актер.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Филм
Година Наслов Улога Белешки
2018 Тивката револуција
2014 Големиот будимпештански хотел Затвореникот Пинки
2012 Во Белото Подофицерот Хорст Шопис
2011 година Јас ви телефонирам Марко
Сеќавање Ханс фон Ајдем
Вајсензе 2. сезона Мартин Купфер
Дон 2 Детективот Јенс Беркел Боливудски филм. Како специјално гостување
2010 година Кога ќе заминеме Стипе
Вајсензе 1. сезона Мартин Купфер
2009 година Волците
Малиот човек Јирген Вимерс
Осуммина во шега - гускина девојка
2008 година Чекајќи ја Ангелина Папарацо Мајк Тремпер
Северна страна Анди Хинтерштросер
2007 година Нема врска за животот Торстен Шлајфер
Промена на позиција Френк
2006 година ФК Венера - мора да бидете единаесет двојки
Ноќна смена - епидемијата Психопатот Алфонс Тофтинг
2005 година Еден ден во Европа Роко (епизода Истанбул)
Нема песни за љубовта Тобајас Хансен
2004 година Офбит
Ослободена зона
2003 година Лежечко учење Мике
Збогум, Ленин! Денис
Ноќна смена – Амок!
2001 година Емил и детективите
Сцена на злосторство: Разбојничко дувло
Девојки, девојки Тренерот Карстен
Вамбо Клеменс
2000 година Зум - секогаш се работи за доаѓање поблиску
1999 година Слобода за мојот Брат
1998 година Апсолутно гигантски Рико
Ноќта на Св. Паули Свен
Поларната мечка Реза
1997 година Заборавениот живот
Жалам за вчера
Темно
1994 година Ex Клаус
1993 година Малиот и стар човек
1992 година Банални денови Микаел

Надворешни врски[уреди | уреди извор]