Флориан Милер(фудбалер, роден 1997)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флориан Милер(фудбалер, роден 1997)
XXIII Memorial Quinocho (RC Celta vs Mainz 05) - 48 (cropped).jpg
Müller with Mainz 05 in 2018
Лични податоци
Висина 1.92 m
Положба Goalkeeper
Клупски податоци
Сегашен клуб Mainz 05
Број 22


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 26 March 2019 г.
* Настапи (Голови)

Флоријан Милер ( германски изговор: ;[1][2] роден на 13 ноември 1997 година) — германски фудбалер кој игра како голман во Мајнц 05 .

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Милер играше фудбал со Ф.В. Лебач додека не се приклучи на 1. ФК Саарбрикен . Тој играше во Сарбрикен додека не се приклучи на младинската академија во Мајнц 05 во 2013 година. Во Мајнц играше за тимови U-17 и U-19, а на 1 јули 2016 година потпиша професионален договор за вториот тим, играјќи во 3 -тата позиција . Лига .

Во 3. Лига, Милер го имаше своето натпреварувачко деби во сезоната 2015-16 кога играше во поразот од 1-5 на Хемницер ФК на натпреварот 32, со што го зазеде местото на голманот Јанник Хут .[3]

За сезоната 2016-17, Милер беше вклучен во првиот тим на Мајнц, играјќи во Бундеслигата .

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во октомври 2015 година Милер беше повикан од тренерот на германската национална под-19 фудбалска екипа Маркус Сорг . Тој дебитираше на 9-ти октомври, за време на победата од 1-0 во пријателскиот натпревар против националниот фудбалски тим во Мексико под 19 години, откако дојде на почетокот од второто полувреме за Тимо Кенигсман. Тој, исто така, направи дополнителни настапи во пријателски натпревари против под-19 тимови на Србија на 15 ноември 2015 година и Јужна Кореја на 29 март 2016 година, и двете завршија со 1-0 победи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dudenredaktion; Kleiner, Stefan; Knöbl, Ralf (2015) [First published 1962]. Das Aussprachewörterbuch [The Pronunciation Dictionary] (германски) (изд. 7th.). Berlin: Dudenverlag. стр. 373, 616. ISBN 978-3-411-04067-4.
  2. Krech, Eva-Maria; Stock, Eberhard; Hirschfeld, Ursula; Anders, Lutz Christian (2009). Deutsches Aussprachewörterbuch [German Pronunciation Dictionary] (германски). Berlin: Walter de Gruyter. стр. 513, 759. ISBN 978-3-11-018202-6.
  3. „Chemnitzer FC – 1. FSV Mainz 05 II 5:1 (3. Liga 2015/2016, 32. Round)“. Worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 25 August 2016.
  4. „Florian Müller » Internationals“. Worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 25 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Флоријан Милер
  • Флоријан Милер