Флоренс Девоар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Florence Devouard
Florence Devouard (2019)
Chair of the Wikimedia Foundation
На должноста
21 October 2006 – 17 July 2008
Претходник Jimmy Wales
Наследник Michael Snow
Лични податоци
Роден(а) 10 септември 1968.(1968-09-10)(55 г.)
Versailles, France
Сопружник Bertrand Devouard
Деца 3
Занимање Consultant in Internet Communication Strategy, Chair Emeritus of the Wikimedia Foundation

Флоренс Жаклин Силви Девоар, (моминско уме Нибарт; родена на 10 септември 1968 година) е француска земјоделски инженерка, која служела како претседател на одборот на доверители на Фондацијата Викимедија помеѓу октомври 2006 и јули 2008 година.

Образование[уреди | уреди извор]

Девоар има диплома за инженерство по агрономија од ENSAIA и DEA за генетика и биотехнологии од INPL.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

На 9 март 2008 година, Девоар била избрана за член на општинскиот совет на Малинтрат.[2]

Florence Devouard about the Wikimedia movement

Девоар се приклучила на одборот на Фондацијата Викимедија во јуни 2004 година како претседател на одборот на доверители, наследувајќи го Џими Велс.[3] Таа работела во Советодавниот одбор на Фондацијата од јули 2008 година.[4]

Како ко-основачка на Викимедија Франција во октомври 2004 година, таа била потпретседателка на неговиот одбор од 2011 година до декември 2012 година.[5]

Препознавање[уреди | уреди извор]

На 16 мај 2008 година, таа била прогласена за витез во францускиот национален орден за заслуги; била предложена од Министерството за надворешни работи како „претседателка на меѓународна фондација“.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Специфично[уреди | уреди извор]

  1. Devouard, Florence. „Small biography about Florence Devouard“. Архивирано од изворникот на 2022-04-11. Посетено на 2 November 2016.
  2. Election results, French Ministry of the Interior
  3. „Board of Trustees“. Wikimedia Foundation. 15 February 2012. Посетено на 26 March 2012.
  4. „Wikipedia's initiatives in the developing world. Interview with Florence Devouard“. Alliance lab. Архивирано од изворникот на 1 February 2015. Посетено на 18 February 2015.
  5. „Assemblée Générale de Décembre 2012 (General Assembly - December 2012)“. Wikimédia France official website (француски). 1 December 2010. Архивирано од изворникот на 6 June 2014. Посетено на 3 June 2014.
  6. „Decree of May 16, 2008“ (француски). Legifrance.gouv.fr. Посетено на 26 March 2012.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: