Флоренсио Кампоманес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Florencio Campomanes, 2008

Флоренсио Кампоманес (22 февруари 1927 во Манила - почина на 3 мај 2010 во Багио) беше филипински шахист и политичар.

Тој бил претседател на ФИДЕ во Азија, од 1974 до 1982. Во 1982 година бил избран за петти претседател на ФИДЕ. Тој има многу големи заслуги за развојот и афирмацијата на шахот во Азија. Тој се покажал и како добар организатор. Впрочем, шаховската олимпијада во Манила во 1992 година била организирана со негова голема поддршка.

Претходник
Фридрик Олафсон
Претседател на ФИДЕ
1982–1995
Наследник
Кирсан Иљумжинов