Флечер Кристијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Fletcher Christian2.jpg

Флечер Кристијан (25 септември 1764 - 20 септември 1793 година) бил колега на господарот на бродот ХМС <i id="mwEQ">Баунти</i> за време на патувањето на поручник Вилијам Блај на Тахити во текот на 1787-1789 година за хлебни растенија. Во бунтот на <i id="mwFw">Баунти</i>, Кристијан ја презел командата на бродот од Блај на 28 април 1789 година[1] Некои од бунтовниците биле оставени на Тахити, додека Кристијан, осум други бунтовници, шест мажи од Тахит и единаесет жени од Тахит се населиле на изолираниот остров Питкерн, а Баунти бил запален. Откако населбата била откриена во 1808 година, единствениот преживеан бунтовник дал спротивставени извештаи за тоа како умрел Кристијан.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Кристијан бил роден на 25 септември 1764 година, во неговата семејна куќа во Мурленд Клоус, Иглсфилд, во близина на Кокермаут во Камберленд, Англија. Татковата страна на Флечер потекнувала од Островот Ман, а повеќето од неговите прадедовци по татковците биле историски Деемстери, нивното првобитно семејно презиме Мекристин.

Флечер беше брат на Едвард и Хемфри, како тројца синови на Чарлс Кристијан од Мурленд Клоус и на големиот имот Јуанриг Хол во Деархам, Камберленд, адвокат кој потекнува од манксците и неговата сопруга Ен Диксон.[2]

Бракот на Чарлс со Ен го донесе со себе и малиот имот на Moorland Close, „четириаголник куп згради ... половина замок, половина фарма“. Имотот може да се види северно од патот Кокермут до Егремонт А5086.[3] Чарлс умрел во 1768 година кога Флечер немал уште четири години. Ен се покажа дека е крајно неодговорна со пари. До 1779 година, кога Флечер имал петнаесет години, Ен имала долг од речиси 6.500 фунти (еднакво на 893,116 фунти денес),[3] и се соочила со изгледите за затвор на должниците. Мурленд Клоус бил изгубен и Ен и нејзините три помали деца беа принудени да побегнат на Островот Ман, во имотот на нивниот роднина, каде што англиските доверители немаа моќ.

Тројцата постари христијански синови успеаја да договорат 40 фунти (еднакво на 5,496 фунти денес) годишно ануитет за нивната мајка, дозволувајќи му на семејството да живее во блага сиромаштија. Кристијан помина седум години во слободното училиште Кокермут од деветгодишна возраст. Еден од неговите помлади современици таму беше Вилијам Вордсворт, роден во Кокермут. Вообичаено се сугерира дека двајцата биле „училишни пријатели“; всушност, Кристијан бил шест години постар од Вордсворт. Неговата мајка Ен починала на островот Мен во 1819 година.[4]

Куќата на Флечер Кристијан
Карта што ги прикажува движењата на Баунти во Тихиот Океан, 1788–1790
Поштенска марка, издание во Обединетото Кралство за островите Питкерн (1940) на кое е прикажан кралот Џорџ VI и уметничката интерпретација на Флечер Кристијан

Поморска кариера[уреди | уреди извор]

Видете овде за споредба на задачите на Вилијам Блај

Флечер Кристијан ја започнал својата поморска кариера на доцна возраст, приклучувајќи се на Кралската морнарица како момче во кабина кога веќе имал седумнаесет години (просечната возраст за оваа позиција била помеѓу 12 и 15 години). Тој служел повеќе од една година на третокласни брод на линијата заедно со неговиот иден командант, Вилијам Блај, кој бил поставен како шести поручник на бродот. Кристијан потоа станал среден брод на шестокласниот поштенски брод ХМС <i id="mwWw">Евридика</i> и бил назначен за магистерски колега шест месеци откако бродот пловел во морето. Собирните ролни на HMS Евридика укажува на тоа дека Кристијан бил потпишан за 21-месечно патување во Индија. Собирањето на бродот покажува дека однесувањето на Кристијан било повеќе од задоволително бидејќи „некои седум месеци надвор од Англија, тој бил унапреден од среден брод во колега на господарот“.[5]

Откако Евридика се вратила од Индија, Кристијан бил вратен на среден брод и се исплатил од Кралската морнарица. Не можејќи да најде друга задача за посредник на бродот, Кристијан реши да се придружи на британската трговска флота и се пријави за сместување на бродот на Вилијам Блај, „ Британија “. Блај и самиот бил отпуштен од Кралската морнарица и сега бил трговски капетан. Блај го прифатил Кристијан во бродските книги како способен морнар, но му ги доделил сите права на офицер на бродот, вклучително и јадење и сместување во офицерските простории. На второто патување до Јамајка со Блај, Кристијан бил оценет како втор колега на бродот.

Во 1787 година, Блај му пријде на Кристијан за да служи на бродот ХМАВ Баунти за двегодишно патување за транспорт на леб од Тахити до Западни Индија. Блај првично имаше намера Кристијан да служи како господар на бродот, но Одборот на морнарицата го одби ова барање поради нискиот стаж на Кристијан во службените години и наместо тоа го назначи Џон Фрајер . Кристијан беше задржан како колега на мајсторот. Следната година, на половина пат од патувањето на Баунти, Блај го назначил Кристијан за вршител на должноста поручник, со што станал постар од Фрајер.

На 28 април 1789 година, Флечер Кристијан водеше бунт на бродот Баунти и од овој момент се сметаше за одметник. Тој беше формално лишен од поморскиот чин во март 1790 година и беше отпуштен откако Блај се врати во Англија и го пријави бунтот до Адмиралитетот.

Датум Ранг Брод (број на пиштоли)
март 1782 година Момчето на бродот HMS <i id="mwfA">Кембриџ</i> (80)
25 април 1783 година Посредник ХМС <i id="mwgw">Евридика</i> (24)
24 мај 1784 година Мајсторски колега
јуни 1785 година Отпуштен и исплатен од Кралската морнарица
1786 година Способен морепловец Трговски брод Британија
Вториот колега
септември 1787 година колега на мајсторот <i id="mwmw">Баунти</i> за вооружени бродови на HM
2 март 1788 година ВД поручник
28 април 1789 година Бунт на Баунти
март 1790 година Одземен е поморски чин и отпуштен во отсуство

Бунт на Баунти[уреди | уреди извор]

Поглед на островот Питкерн, Јужни мориња, 1814 година, од Џ. Шилибер

Во 1787 година, Кристијан бил назначен за колега за господар на Баунти, по препорака на Блај, за бродската експедиција за леб на Тахити. За време на патувањето надвор, Блај го назначи за вршител на должноста поручник. Баунти пристигнал на Тахити на 26 октомври 1788 година и Кристијан ги поминал следните пет месеци таму.

Баунти исплови со својот товар насади со хлебни на 4 април 1789 година. Околу 1.300 милји западно од Тахити, во близина на Тонга, избувна бунт на 28 април 1789 година, предводен од Кристијан. Според извештаите, морнарите биле привлечени од „идиличниот“ живот и сексуалните можности што им ги давале на островот Тахити во Тихиот Океан. Исто така, се расправаше  дека биле мотивирани од наводно грубото однесување на Блај кон нив. Осумнаесет бунтовници го испливаа Блај во мал брод со осумнаесет од дваесет и двајцата членови на екипажот лојални на него.

По бунтот, Кристијан се обидел да изгради колонија на Тубуаи, но таму бунтовниците дошле во конфликт со домородците. Напуштајќи го островот, накратко застанал на Тахити, каде се оженил со Маимити, ќерката на еден од локалните поглавари, на 16 јуни 1789 година.[се бара извор] Додека бил на Тахити, тој оставил шеснаесет членови на екипажот. Овие шеснаесет вклучувале четворица лојалисти на Блај кои биле оставени на Баунти и двајца кои ниту учествувале, ниту се спротивставиле на бунтот. Останатите девет бунтовници, шест мажи од Тахит и единаесет жени од Тахит, потоа отпловија кон исток. Со текот на времето, тие слетаа на островот Питкерн, каде што му го одзедоа на Баунти сè што можеше да се исплива на брегот пред Метју Квинтал да го запали и да ги заглави. Резултирачката сексуална нерамнотежа, во комбинација со делотворно ропство на мажите од Тахит од страна на бунтовниците, доведе до бунт и смрт на повеќето мажи.[се бара извор]

Смртта[уреди | уреди извор]

Американскиот брод за лов на фоки Топаз го посетил Питкерн во 1808 година и нашол само еден бунтовник, Џон Адамс (кој го користел алијасот Александар Смит додека бил на Баунти ), сè уште жив заедно со девет жени од Тахит. Меѓутоа, бунтовниците кои загинаа веќе имаа деца со своите жени од Тахит. Повеќето од овие деца сè уште живееле. Адамс и Маимити тврдеа дека Кристијан бил убиен за време на конфликтот меѓу Тахитјаните и бунтовниците. Според извештајот на една жена од Питкерн по име Џени, која го напуштила островот во 1817 година, Кристијан бил застрелан додека работел покрај езерцето до домот на неговата бремена сопруга. Заедно со Кристијан, во конфликтот беа убиени уште четворица бунтовници и сите шестмина од Тахитјаните кои дојдоа на островот.[6] Вилијам Мекој, еден од четворицата преживеани бунтовници, паднал од карпа додека бил во алкохолизирана состојба и бил убиен. Квинтал подоцна бил убиен од преостанатите двајца бунтовници, Адамс и Нед Јанг, откако ги нападнал. Јанг стана нов лидер на Питкерн.

Џон Адамс им дал спротивставени извештаи за смртта на Кристијан на посетителите на бродовите кои потоа го посетиле Питкерн. Различно беше кажано дека умрел од природна смрт, се самоубил, станал луд или дека бил убиен.[7]

Синот на Флечер Кристијан четврток Октомври Кристијан во 1814 година на 24-годишна возраст, од Џ. Шилибер

Кристијан го оставија Маимити и неговиот син, четврток Октомври Кристијан (роден 1790 година). Покрај четвртокот октомври, Флечер Кристијан имал и помлад син Чарлс Кристијан (роден 1792 година) и ќерка Мери Ен Кристијан (родена 1793 година). Четврток и Чарлс се предци на речиси сите со презимето Кристијан на островите Питкерн и Норфолк, како и на многуте потомци кои се преселиле во Австралија, Нов Зеланд и САД.

Гласините опстојуваа повеќе од двесте години дека убиството на Кристијан е лажирано, дека тој го напуштил островот и дека се вратил во Англија.[8] Многу научници веруваат дека гласините за враќањето на Кристијан во Англија помогнале да се инспирира „ The Rime of the Ancient Mariner “ на Семјуел Тејлор Колриџ.[9]

Не постои портрет или цртеж на Флечер Кристијан што е извлечен од животот. Блај го опиша Кристијан како „висок 175 сантиметри. црн тен или многу темен тен. Коса - црна или многу темно кафеава. Направи - Силен. Тетовирана ѕвезда на левата дојка, и истегната на задната страна. Неговите колена стојат малку надвор и тој може да се нарече мал лак. Тој е подложен на насилно потење, особено во раката, така што го извалка сè што ќе ракува.“[10]

Извори на ракопис[уреди | уреди извор]

Портретите во уметноста[уреди | уреди извор]

Појави во литературата[уреди | уреди извор]

Главните книжевни појави на Кристијан се во третманите на приказната за Баунти, вклучувајќи ги Бунтот на Баунти (1932), Островот на Питкерн (1934) и По Баунти (уредена верзија на списанието на Џејмс Морисон, 2009 година). Тој исто така се појавува во RM Ballantyne 's The Lonely Island; или, Прибежиштето на бунтовниците (1880) и во Долгото патување на Чарлс Дикенс (1853).

Во трилогијата „ Ноќна зора “ на Питер Ф. Хамилтон, се појавува духот на Флечер Кристијан, кој поседува човечко тело и им помага на две неопседнати девојки да избегаат.[11] Романот на Вилијам Кинсолвинг од 1996 година, Господин Кристијан и трилерот на Вал МекДермид од 2006 година, Тетоважата на гробот се засновани на гласините за враќање на Кристијан во Езерската област и на фактот дека тој бил на училиште со Вилијам Вордсворт. Романот „Проклетството на бунтот“ на Ден Л. Трап од 2002 година е заснован на слична премиса. Во 1959 година, Луис Мекнис продуцираше претстава на радиото на Би-Би-Си наречена „ Јас ме викам Адам “, напишана од Лори Ли, за животите на бунтовниците во Питкерн.[12]

Филмски портрети[уреди | уреди извор]

Кларк Гејбл како Флечер Кристијан

Кристијан беше портретиран во филмовите од:

Филмовите од 1935 и 1962 година се базирани на романот Бунт на распродажбата од 1932 година во кој Кристијан е главен лик и генерално е прикажан позитивно. Авторите на тој роман, Чарлс Нордхоф и Џејмс Норман Хол, напишаа и две продолженија, од кои едното, Островот на Питкерн, е приказна за трагичните настани по бунтот што очигледно резултираше со смртта на Кристијан заедно со други насилни смртни случаи на островот Питкерн. (Другото продолжение, Men Against the Sea, е приказна за патувањето на Блај по бунтот. ) Оваа серија на романи користи измислени верзии на помали членови на екипажот како наратори на приказните.

The Bounty , објавен во 1984 година, е помалку симпатичен кон Кристијан отколку претходните третмани.

Музичко прикажување[уреди | уреди извор]

 • Дејвид Есекс во Бунт! (1985)
 • Меконс „(Понекогаш се чувствувам како) Флечер Кристијан“ од So Good It Hurts (Sin Record Company/Cooking Vinyl, Rough Trade Records Germany) (1988)
 • Распутина „Кафез во пештера“ од О опасен свет (Гнадна хауба) (2007)
 • Ролинг Стоунс „(Танц во светлината)“

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Гарт Кристијан - роднина
 • Потомци на бунтовниците на Баунти - Томас Колман Кристијан, кој почина на 7 јули 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки

 1. „Mutiny on the HMS Bounty: Bligh, Christian, Pitcairn, Norfolk“. Архивирано од изворникот на 5 December 2000. Посетено на 14 September 2017.
 2. Glynn Christian, Fragile Paradise: The discovery of Fletcher Christian, Bounty mutineer; 2nd ed. (US: Bounty Books, 2005), p. 11.
 3. 3,0 3,1 Anderson. The Bounty. стр. 60.
 4. Hough. Captain Bligh and Mister Christian. стр. 56.
 5. Anderson. The Bounty. стр. 57.
 6. „A mutiny and a mystery“. Australian National Maritime Museum (англиски). Посетено на 28 April 2021.
 7. Alexander, C. (2003) pp. 359–360
 8. The poet Robert Southey reported in correspondence a sighting of Christian in England in about 1803. Curry, K. (ed)(1965) New Letters of Robert Southey, vol. 1, pp 519ff, cited in Alexander, C. (2003), p.405
 9. Williams; Oakeshott. The Cambridge Journal. стр. 190.
 10. „Bounty's Crew Encyclopedia, Christian, Fletcher“. Pitcairn Island Study Center (PISC). The text on the PISC website is used with permission from Mutiny and Romance in the South Seas: A Companion to the Bounty Adventure by Sven Wahlroos.
 11. Hamilton (1997). The Neutronium Alchemist. ISBN 9780446605465.
 12. Lee, Laurie; Mack, Jane (2003). „Introduction“. Three Plays. Cheltenham: The Cyder Press. стр. xii–xv. ISBN 978-1861741370.

Библиографија

Дополнително читање

 • 978-1-59048-250-6
 • Конвеј, Кристијане (2005). Писма од Островот Ман – Баунти – Преписка на Неси и Питер Хејвуд. Искуството на Манкс.ISBN 1-873120-77-XISBN 1-873120-77-X.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Генерални информации

Генеалошки информации Следниве генеалошки информации за Флечер Кристијан и другите членови на екипажот на Баунти доаѓаат од потомци на екипажот на Баунти, кои можеби не се сигурни и од историски архиви.

Поврзани информации

Предлошка:Pitcairn mayorsПредлошка:Mutiny on the Bounty