Флеминг Расмусен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флеминг Расмусен
Роден(а) 1 јануари 1958
Потекло Копенхаген, Данска
Жанрови Треш метал, дет метал, алтернативен метал
Период на активност 1981–сѐ уште
Соработници Металика, Морбид Енџел, Блајнд Гардијан, Реинбоу, Ричи Блекмор

Флеминг Расмусен (роден на 1 јануари 1958 во Копенхаген) е дански музички продуцент. Тој живее во својот роден град, а работи во сопственото студио кое се вика Sweet Silence.

Во текот на својата повеќегодишна кариера, Расмусен претежно продуцирал плочи од жанрот на хеви метал музиката. Прв албум кој го аранжирал бил Difficult to Cure (1981) од рокерите Реинбоу. Потоа следела работата со Металика на три нивни студиски албуми, и тоа Ride the Lightning (1984), Master of Puppets (1986) и ...And Justice for All (1988).[1] По ова имал кратко партнерство со бендови како Морбид Енџел и Блајнд Гардијан.[2][3]

Обележје на целокупната негова музичка кариера е освоената Греми награда за нумерата „One“ во изведба на Металика (1989).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Buskin, Richard (мај 2011 г). Metallica 'One': Classic Tracks. „Sound on Sound“ (SOS Publications Group). OCLC 61313197. http://www.soundonsound.com/sos/may11/articles/classic-tracks-0511.htm. посет. 18 јануари 2013 г. 
  2. „Credits: Covenant. Allmusic. http://www.allmusic.com/album/r204394. посет. 16 март 2010 г. 
  3. Huey, Steve. „Review: Imaginations from the Other Side. Allmusic. http://www.allmusic.com/album/r372187. посет. 16 март 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]