Прејди на содржината

Фиќа и Феѓа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фиќа и Феѓа/Финеас и Ферб (англиски: Phineas and Ferb) — американски цртан филм. Првпат е прикажа во 2007 година на Дизни канал. Снимени се 4 сезони од цртананиот филм. Има вкупно 222 епизоди. Во Србија цртаниот се емитувал синхронизиран на српски јазик на РТС 1[1][2] и во Македонија цртаниот се емитувал синхронизиран на македонски јазик на МРТ 1. Ја работело студиото Лаудворкс[2]. Цртаниот е на Дизни канал[3] емитуван на англиски јазик и без титлови, а на каналот Дизни XD исто така на англиски јазик, но титлован на српски, под името Финеас и Ферб.[3]

Случувања

[уреди | уреди извор]

Цртаниот филм ги прати Финејас и Ферб во текот на летниот распуст. Секој ден момчињата смисле некој голем проект кој ја нервира нивната сестра Кендесу (анг.:Candace). Таа се труди да им ги упропасти плановите. Финејасу и Фербу успеваат да ги уклонат трагите на нивниот проект пред сестрата да ги издаде на мајка. Тоа Кендес ужасно ја нервира.[4]

Главни ликови

[уреди | уреди извор]

Главни ликови во цртаниот филм се:[1]

 • Фиќа Флин,
 • Феѓа Флечер,
 • Слаѓана Флин,
 • Пајa Клунар и
 • Др Дуфеншмрц

Македонски ликови

[уреди | уреди извор]
 • Финејас Флин
 • Ферб Флетчер
 • Кендес Флин
 • Пери на Платипус
 • Мајко/Линда Флин-Флетчер
 • Тата/Лоренц Флетчер
 • Доктор Дуфеншмрцовски
 • Бјуфорд Ван-Стом
 • Балџит Џиндер
 • Исабела Гарсија-Шапиро
 • Џереми Џонсон

Финејас Флин

[уреди | уреди извор]
Податотека:Фиќа.png
Финејас Флин

Финејас Флин е полубрат на Ферб, а брат на Кендес. Тој е момче полно со големи идеи. Денот му успевал само ако е полн со новотарии и авантури. Во скоро свекоја епизод, Финејас кашува: "Хеј Ферб, знам денес што ќе правиме." (на англиски:"Hey Ferb, I know what we're gonna do today."), па потоа:"Хеј, где је Пери?" (на англиски:"Hey, where's Perry").

Ферб Флетчер

[уреди | уреди извор]
Податотека:Феѓа.png
Ферб Флетчер

Ферб Флетчер е полубрат на Финејас и Кендес. Доселеник од Соединето Кралевство, момче од акција и супер-паметно момче. Тој повеќе сака да мисли, него да зборува, а кога тој проговори сите го слушаат.

Кендес Флин

[уреди | уреди извор]

Кендес Флин е постарата сестра на Финејаса и постара полусестра на Фербу. Има петнаесет години. Тинејџерка е која за нив и нивните новотарии е права напаст и има неодолива потреба да ги издава на мајка им. Инаку е драга затоа што е плаѓлива, нервозна и брблива. Заљубена е во Џереми, што ја сочинува понежната страна на нејзината природа.

Пери на Платипус

[уреди | уреди извор]

Пери на Платипус (и неговиот Алтер-его Шпион Пери) е нивното куќно милениче кој се трансформира во супер Шпион Пери кој ја чува Приградската територија од лошото на Доктор Дуфеншмрцовски.

Доктор Дуфеншмрцовски

[уреди | уреди извор]

Доктор Дуфеншмрцовски е луд научник, повеќе ексцентрик него ли што е навистина лош, шеф на институтот за Злологија.

Македонски улоги

[уреди | уреди извор]
 • Финејас - Игор Балабалов
 • Ферб - Сашо Мацановски-Трендо
 • Кендес - Сирмона Мирчевска
 • Мајко - Ирена Белул
 • Тата - Мики Анчевски
 • Бјуфорд - Валентин Манасиевски
 • Балџит - Соња Стамболџиоска
 • Исабела - Дамјан Ипиќ
 • Доктор Дуфеншмрцовски - Самоил Стојановски
 • Џереми - Аце Бонански
 1. 1,0 1,1 „Изашао први број Дизни часописа "Фића и Феђа" (српски). Архивирано од изворникот на 2018-08-29. Посетено на 2018-09-09.
 2. 2,0 2,1 „Phineas and Ferb“. Cartoons Serbia Wiki (англиски). Посетено на 29 август 2018.
 3. 3,0 3,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-08-29. Посетено на 2018-09-09.
 4. „Цртани Фића и Феђа“ (српски). Архивирано од изворникот на 2014-02-09. Посетено на 2018-09-09.