Фињана (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фињана
Координати: 37°10′ СГШ 2°50′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 135 км2
Надм. вис. 950 м
Население (2005)
 • Вкупно 2.442
 • Густина 18,1/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место www.finana.com

Фињана е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Фињана (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,727

1,741 2,514 2,488 2,450 2,432 2,442

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Fiñana - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Fiñana - Diputación Provincial de Almería