Фиш (Намибија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фиш
Реката зиме во август..
Местоположба
ДржаваНамибија
Физички особености
Извор 
 • местоМариентал
УстиеОрање
Должина650 kм (400 ми)
Особености на сливот

Фиш (англиски: Fish River, африканс: Visrivier, „риба“) е река во Намибија.

Опис[уреди | уреди извор]

Реката е долга 650 километри долга и тече од планината Науклуфт[1], која е на 150 км оддалеченост од Мариентал. Оттука, текот е целосно блокиран,[1] и реката добива вода од околни мали притоки. Течението е сезонско, каде во зима скоро и да се исушува. И покрај ова, на течението на реката се наоѓа Кањонот на реката Фиш. Овој кањон е 160 километри долг и има длабочина од 550 метри. Реката Фиш се влева во реката Орање на границата со ЈАР, на 100 км оддалеченост од Атлантскиот Океан.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 28°08′S 17°11′E / 28.133° ЈГШ; 17.183° ИГД / -28.133; 17.183