Фирстенберг-Волфах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фирстенберг-Волфах (германски: Fürstenberg-Wolfach) — поранешна грофовија во западниот дел на денешната сојузна покраина Баден-Виртемберг, Германија, дел од тогашното Свето Римско Царство. Се наоѓала во областа околу Волфах. Била создадена со поделба на Грофовијата Фирстенберг во 1408 година. Со исчезнување на својата гранка од династијата Фирстенберг во 1490 година, била наследена од грофовите на Фирстенберг-Бар.

Грофови на Фирстенберг-Волфах (1408–1490)[уреди | уреди извор]

  • Конрад IV (1408–1419)
  • Хајнрих VIII Благороден (1419–1490)