Фирентински истории

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страница од книгата

Фирентински истории (италијански: Istorie fiorentine) е историскиот извештај на италијанскиот ренесансен политички филозоф и писател Николо Макијавели, првпат објавен постхумно во 1532 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Niccolo Machiavelli | Biography, Books, Philosophy, & Facts“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2019-05-28.