Фин Лемке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Finn Lemke
280x280пкс|Finn Lemke

Finn Lemke (2018)

Spielerinformationen
Geburtstag 30. April 1992
Geburtsort Bremen, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 2,10 m
Spielposition Rückraum links
Wurfhand rechts
Vereinsinformationen
Verein 30x30пкс|MT Melsungen MT Melsungen
Trikotnummer 6
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2010–2011 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Schwanewede/Neuenkirchen
2011–2015 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TBV Lemgo
2015–2017 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SC Magdeburg
2017– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland MT Melsungen
Nationalmannschaft
Debüt am 3. Januar 2014 in Dortmund
            gegen Osterreichврска=Österreichische_Männer-Handballnationalmannschaft|граничник|класа=noviewer|18x18пкс|Österreich Österreich
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 65 (23)[1]

Stand: 28. Oktober 2018

Финецот Лемке (* 30. Април 1992 година во Бремен ) е германски ракометар . Тој игра од сезоната 2011/12 во ракометната Бундеслига . Од сезоната 2017/18 тој е под договор со МТ Мелсунген . Тој игра во левиот заден дел .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Лемке почнал да игра на ракомет во ХСГ Шванвеле / Нојенкирхен. Таму тој играл до 2011 година во тимот на Оберлига на Handballspielgemeinschaft. За сезоната 2011/12 се пресели во TBV Lemgo, партнерскиот клуб на HSG. Во Лемго Лемке трчаше првиот за вториот тим, кој во 3. Лигата игра. На крајот од сезоната тој почесто се користеше во првиот тим. Во домашниот натпревар против Магдебург, Лемке беше најуспешниот питнер со седум голови.[2] Од летото 2015 година, тој трчаше за Кометал Магдебург.[3] Со SCM тој го освоил DHB Cup 2016 година .

Од сезоната 2017/18 тој е под договор со МТ Мелсунген .[4]

Национален тим[уреди | уреди извор]

На 7-ми Јануари 2011 Лемке го одигра својот прв меѓународен натпревар за јуниорската репрезентација.[5][6] На 3.   Јануари 2014 година, дебитираше во германската репрезентација на турнирот на четири нации против Австрија .[7] На Европското првенство 2016 во Полска, тој беше со германската екипа со финална победа од 24:17 против Шпанија . На 2016 Олимписките игри во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со националниот тим. За ова, Сојузниот претседател го додели на 1. Ноември 2016 година среброто лист .[8] За Европското првенство во 2018 година, тој стана селектор на Кристијан Прокоп назначен на 20-тим, кој играше за подготовка,[9], но првично не беше во финалето тимот. Во текот на прелиминарната рунда на турнирот, тој беше повикан од Прокоп.[10] Тој играше 65 натпревари, во кои постигна 23 гола.

Други[уреди | уреди извор]

Од 2015 до 2017 студирал социјална работа на Универзитетот за применети науки Магдебург-Штендал .[11] Неговиот помлад брат Јари Лемке, исто така, игра ракомет во Бундеслигата.[12][13] Исто така, неговиот постар брат Торбен Лемке го игра ракометот за ОВВ Аурих во 3. Лига .[14]

Со 2,10 метри, тој беше највисокиот играч на Бундеслигата во сезоната 2012/13.[15]

Бундес рекорд[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2011/12 TBV Lemgo националната лига 7 27 0 27
2012/13 TBV Lemgo националната лига 13 39 0 39
2013/14 TBV Lemgo националната лига 31 124 0 124
2014/15 TBV Lemgo националната лига 33 122 0 122
2015/16 Кометал Магдебург националната лига 33 34 0 34
2016/17 Кометал Магдебург националната лига 6 6 0 6
2017/18 МТ Мелсунген националната лига 22 21 0 21
2011-2018 целокупната националната лига 145 373 0 373

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Финецот Лемке

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. dhb.de: Finn Lemke, abgerufen am 18.
 2. Фановите на Лемго го слават Лемке во победата на ТБВ против Магдебург. [1]
 3. handball-world.com: Промена на кандидати во Бундеслигата: Финецот Лемке остава Лемго [2], добиен на 27.
 4. handball-world.com: Transfercoup: Друг европски шампион за Мелсунген како "Инвестирање во иднината" [3] од 29.  
 5. О. Шел: Финецот Лемке ја фрли својата прва меѓународна цел. [4]
 6. Error in Webarchive template: Empty url.
 7. handball-world.com: Лош старт на четиригодишниот турнир: тимот на ДХБ загуби од Австрија, пристапи на 4-тото место.  
 8. Добитник на Сребрена лавра лист [5] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 9. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [6] од 15-ти
 10. handball-world.news: Промена во националниот тим: Лемке патува во Загреб од 16 години.  
 11. http://www.volksstimme.de/sachsen-anhalt/campus/studium-und-sport-finn-lemke-raus-aus-dem-handball-kosmos. Unknown parameter |werk= ignored (|work= suggested) (help); Unknown parameter |autor= ignored (|author= suggested) (help); Unknown parameter |zugriff= ignored (|access-date= suggested) (help); Unknown parameter |titel= ignored (|title= suggested) (help); Missing or empty |title= (help)
 12. handball-world.news: Брат на Лемке го продолжува договорот во Лемго [7], добиен на 23.
 13. spox.com: Јари Лемке [8], превземено на 23.
 14. http://www.ohv-aurich.de/index.php?id=ohv_1_herren_daten7. Unknown parameter |titel= ignored (|title= suggested) (help); Unknown parameter |zugriff= ignored (|access-date= suggested) (help); Missing or empty |title= (help)
 15. Топлификација - Големина [9] handball-statistik.de

Предлошка:Navigationsleiste Kader der MT Melsungen