Прејди на содржината

Фински параолимписки комитет

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Фински параолимписки комитет (фински: Suomen Paralympiakomitea) ― националниот параолимписки комитет во Финска за движењето на Параолимписките игри. Тоа е непрофитна организација која избира состави и собира средства за испраќање фински натпреварувачи на параолимписките настани организирани од Меѓународниот параолимписки комитет (МПК).

Организацијата била основана во 1994 година.[1]

Логото било создаден од британскиот дизајнер Ричард Џонсон.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Disability sport, By Karen P. DePauw, Susan J. Gavron, Google Books

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]