Прејди на содржината

Фински олимписки комитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Finnish Olympic Committee
Finnish Olympic Committee - лого
Лого на комитетот
национален олимписки комитет
Земја Финска
КодFIN
Основан1907
Признаен1907
Континентално
членство
ЕОК
СедиштеХелсинки, Финска
Старо лого до 2017 година.

Фински олимписки комитет (фински: Suomen Olympiakomitea ry; шведски: Finlands Olympiska Kommitté rf ) ― националниот олимписки комитет во Финска за движењето на Олимписките игри. Тоа е непрофитна организација која избира состави и собира средства за испраќање фински натпреварувачи на олимписки настани организирани од Меѓународниот олимписки комитет (МОК).[1]

Претседатели[уреди | уреди извор]

претседател Мандат
Рајнхолд Феликс фон Вилебранд 1907-1919 година
Ернст Крогиус 1919-1929 година
Куста Левелахти 1929-1937 година
Урхо Кеконен 1937-1946 година
Вилхелм Летинен 1946-1951 година
В.А.М. Карикоски 1951-1956 година
Ирје Валкама 1956-1961 година
Јука Рангел 1961-1963 година
Аксели Каскела 1963-1969 година
Јука Унила 1969-1984 година
Карл Олаф Хомен 1984-1988 година
Тапани Илка 1988-2004 година
Рогер Талермо 2004-2012 година
Ристо Ниеминен 2012-2016 година
Тимо Ритакалио 2016-уште[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Finland - National Olympic Committee (NOC)“. International Olympic Committee (англиски). 6 февруари 2019. Посетено на 15 јануари 2023.
  2. „Timo Ritakallio new President of the Finnish Olympic Committee“. International Orienteering Federation. 30 November 2016. Архивирано од изворникот на 26 март 2017. Посетено на 15 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]