Финли Микл

Од Википедија — слободната енциклопедија

Финли Микл (роден на 6 декември 1977 година) - шкотски скијачки тренер и поранешен скијач по спуст кој учествувал на Светските првенства во 2000–2009 година и Зимските олимписки игри 2006.

Скијач по спуст[уреди | уреди извор]

Микел е роден на 6 декември 1977 година во Единбург, Шкотска. Се школувал на Колеџот Мелвил Стјуарт. Првпат се појавил на Светското првенство во Лејк Луиз, Канада во ноември 2000 година. Неговиот најдобар резултат на Светското првенство бил 10. место во спуст настанот Венген во Швајцарија, во јануари 2006 година.[1]

На 5 февруари 2005 година, тој завршил единаесетти во машка категорија во спуст на Светското првенство што се одржало во Бормио, Италија. Ова бил најдобриот резултат на еден Британец во историјата на Светските првенства,[2] и најдобриот на сите поголеми натпреварувања откако Мартин Бел заврши осми во спустот на Зимските олимписки игри во Калгари во 1988 година.

На Олимписките игри во Торино во 2006 година завршил на 25-тото место во спуст и 22-ри во супер Г дисциплината.

Повреди и повлекување[уреди | уреди извор]

Микел се здобил со неколку повреди во текот на неговата кариера, вклучувајќи фрактура на левиот глужд, пукната десна Ахилова тетива, фрактура на десниот глужд и фрактура на десното плато на тибијата. Иако се опоравил од секое од овие пречки, откако бил член на британскиот алпски ски тим 12 години, тој објави дека се повлекува од спортот во мај 2009 година на возраст од 31 година.[3]

Тој зазел тренерска положба со шкотскиот алпски тим.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official Results: Wengen (SUI): FIS World Cup – Men's Downhill 14 January 2006“. FIS-ski.com. Посетено на 26 декември 2020.
  2. „Athletes: Finlay Mickel“. Британска олимписка асоцијација. Посетено на 26 декември 2020.
  3. Benammar, Emily (12 мај 2009). „British Alpine skier Finlay Mickel retires“. The Telegraph. Посетено на 26 декември 2020.
  4. „Skiing: Coach Mickel has great hopes for Scots teen duo Alex Tilley and Charlie Guest“. The Scotsman. 31 март 2012. Архивирано од изворникот на 2018-02-13. Посетено на 26 декември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]