Прејди на содржината

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2007 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007 UEFA Champions League Final
champat2007.jpg
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2006-2007
Датум23 мај 2007
СтадионОлимписки стадион, Атина
Играч на
натпреварот
Филипо Инзаги (Милан)[1]
СудијаХерберт Фандел(Германија)[2]
Гледачи63,000[1]
Временски приликиДелумно облачно
24 °C (75 °F)
46% влажност[3]
2006
2008

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2007 година — фудбалски натпревар што се одржал на Олимпискиот стадион во Атина, Грција, на 23 мај 2007 година, за да одлучи за победникот на Лигата на шампионите 2006-07. На натпреварот се натпреварувале ФК Милан од Италија и ФК Ливерпул од Англија. Милан победил во натпреварот со резултат од 2:1. Со освојувањето на купот, Милан дошол до својот седми успех во Европскиот куп.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „2. Finals“ (PDF). UEFA Champions League Statistics Handbook 2016/17. Nyon, Switzerland: Union of European Football Associations. 2017. стр. 3. Посетено на 22 April 2017.
  2. „Fandel to keep order in Athens“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 May 2007. Посетено на 12 September 2011.
  3. „Tactical Line-ups – Final – Wednesday 23 May 2007“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 May 2007. Посетено на 12 September 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]