Финале на Лига Европа 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
2017 UEFA Europa League Final
Податотека:2017 UEFA Europa League Final logo2.jpg
Match programme cover
Првенство2016–17 UEFA Europa League
Датум24 мај 2017 (2017-05-24)
СтадионПријателска Арена, Солна
Играч на
натпреварот
Андер Херера (Manchester United)[1]
СудијаДамир Скомина (Slovenia)[2]
Гледачи46,961[3]
Временски приликиPartly cloudy
19 °C (66 °F)
44% humidity[4]
2016
2018

Финале на Лига Европа 2017 бил финалниот натпревар на УЕФА Европа Лигата, во сезоната 2016-2017 година, како 46та сезона на Европското средно клупско фудбалско натпреварување организирано од страна на УЕФА, и 8 сезона, под називот Лига Европа, бидејќи турнирот бил преименуван од КУП на УЕФА во УЕФА Европската Лигата. Натпреварот се одиграл игра на Пријателската Арена во Солна, Шведска на 24 мај 2017,[5] меѓу холандскот  Ајакс и англискиот Манчестер Јунајтед. Манчестер Јунајтед победил со резултат од 2-0 со што ја обезбедил  својата прва титула во ова натпреварување.[6] Со оваа победа, тие се приклучиле на Јувнетус, Ајакс, Бајерн Минхен и Челси, како клубови кои ги имаат освоено сите три големи Европски трофеи (Европски Шампион Клубови на куповите/ Лига на Шампиони, УЕФА Куп/Лига Европа, и сега веќе непостоечкиот Куп на Победниците на Куповите).[7]

Манчестер Јунајтед со оваа победа се здобил со право да игра против победникот на Лигата на Шампионите, Реал Мадрид во сезоната 2016 и 2017 година во УЕФА Супер Купот 2017 година. Исто така, на победникот му бил овозможен директен влез во групната фаза на Лигата на Шампионите.[8] Полицијата на Стокхолм преземала мерки против потенцијалните терористички напади кои тие се опишани како "нова нормалност", бидејќи две се случи во Стокхолм во 2010 и 2017, а исто така биле подготвени за потенцијални судири помеѓу поддржувачите.[9]

Тимови[уреди | уреди извор]

Во следнава табела, финалето до 2009 година беа во УЕФА Купот ера, од 2010 година беа во УЕФА Европа Лигата ера.

Тим Претходната финалето настапи (bold покажува победниците)
Ајакс 1 (1992)
Манчестер Јунајтед Никој

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Herrera named man of the match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 May 2017. Посетено на 17 February 2018.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име referee.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име full_time.
  4. „Tactical Lineups – Final – Wednesday 24 May 2017“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 24 May 2017. Посетено на 24 May 2017.
  5. „Solna to host 2017 UEFA Europa League final“. Union of European Football Associations. 30 June 2015. Посетено на 24 May 2017.
  6. „Manchester United's Paul Pogba sets up Europa League final win over Ajax“. Guardian. 24 May 2017. Посетено на 25 May 2017.
  7. „Ajax 0 Manchester United 2“. BBC Sport. 24 May 2017. Посетено на 25 May 2017.
  8. „Champions League group place on offer for Ajax or Manchester United“. Union of European Football Associations. 22 May 2017. Посетено на 24 May 2017.
  9. „Polisen redo för Europa League-finalen efter dådet i Manchester – Nyheter (Ekot)“. Sveriges Radio (шведски). Посетено на 15 July 2017.