Финале на Лига Европа 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

УЕФА Европа Лига Финалето во 2013 беше финалниот натпревар на 2012-13 УЕФА Европа Лигата, 42ва сезона на второто по квалитет европско фудбалско клупско натпреварување организирано од страна на УЕФА (по Лигата на Шампиони), и 4-та сезона откако ова натпреварување беше преименувано од Куп на УЕФА во Лига Европа. Натпреварот се одиграл на стадионот Амстердам Арена во Амстердам на 15 мај 2013, помеѓу португалскиот фудбалски клуб Бенфика и англискиот ФК Челси. Со победа од 2-1, Челси ја освоил својата прва титула во ова натпреварување.

Челзи беа првите освојувачи на титулата во Лигата на Шампиони да играат во Лига Европа следната сезона, откако станале првите учесници на Лигата на шампионите кои ќе биле елиминирани во групната фаза. Со овој триумф, тие станале првата екипа која ја освоила Лигата на Шампионите, по што ја освоиле Лигата на Европа во две последователни сезони. Челзи, исто така, станал четврти клуб, по Јувентус, Ајакс и Баерн Минхен, кои ги освиле сите три големи титули на УЕФА, откако ја освоија Лигата на шампионите во 2012 и Купот на победниците во Куповите на УЕФА во 1971 и 1998 година. Исто така, Челзи, бил првиот тим по Манчестер Јунајтед во финалето на Купот на победници во Купот на Купот во 1991 година, да освои голем европски финален натпревар, без да направи замени.

Како резултат на освојувањето на овој натпревар, Челзи обезбеди место на Суперкупот на УЕФА во 2013 година против победниците на Лигата на шампионите 2012-13, Баерн Минхен.