Финале на Лига Европа 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

УЕФА Европа Лига Финалето во 2012 беше финалниот натпревар на 2011-12 УЕФА Европа Лигата, 41ва сезона на второто по квалитет европско фудбалско клупско натпреварување организирано од страна на УЕФА (по Лигата на Шампиони), и 3-та сезона откако ова натпреварување беше преименувано од Куп на УЕФА во Лига Европа. Натпреварот се одиграл на 9 мај 2012 година на Националната Арена во Букурешт, Романија,[1][2] и беше натпревар помеѓу двата шпански клуба – Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао. Натпреварот завршил со победа на Атлетико Мадрид од 3-0, со погодоците на Радамел Фалкао постигнувајќи два гола и Диего постигнувајќи гол за поставување на конечниот резултат. Притоа, Falcao е избран за играч на натпреварот, и станал првиот играч да освои две последователни титули во Лига Европа со различни тимови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2011/12 draw and match calendar“. UEFA.com. Архивирано од изворникот на 12 March 2012.
  2. „UEFA Europa League trophy handed to Bucharest“. UEFA.com. 11 April 2012. Архивирано од изворникот на 26 April 2012. Посетено на 26 April 2012.