Финале на Лига Европа 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадионот Авива

УЕФА Европа Лига Финалето во 2011 беше финалниот натпревар на 2010-11 УЕФА Европа Лига, во 40-та сезона на второто по квалитет европско фудбалско клупско натпреварување организирано од страна на УЕФА (по Лигата на Шампиони), и 3-та сезона откако ова натпреварување беше преименувано од Куп на УЕФА во Лига Европа. Натпреварот се одиграл на 18 мај 2011 година на Стадион Авива во Даблин, Република Ирска,[1] меѓу двата португалски клубови – Порто и Брага – за првпат во финалет на УЕФА конкуренција.[2]

Со победа од 1-0 Порто ја освоил и обезбедил својата втора титула во ова натпреварување, по успешниот настап во Финалето на Купот на УЕФА во 2003.[3] , за играч на натпреварот бил избран колумбискиот напаѓач Радамел Фалкао, кој го постигнал победничкиот гол со што се зацрстил на позицијата најдобар стрелец за сезоната 2010-11 на УЕФА Европа Лига, поставувајќи рекорд на турнирот со постигнати 17 голови.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2011 final: Dublin Arena“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 19 May 2011. Посетено на 4 June 2011.
  2. „Porto and Braga to meet in Portuguese Europa League final in Dublin“. guardian.co.uk. Guardian News and Media. 5 May 2011. Посетено на 10 May 2011.
  3. „Falcao heads Porto to Europa League glory“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 May 2011. Архивирано од изворникот на 4 June 2011. Посетено на 18 May 2011.
  4. „Prolific Falcao leads Porto to glory“. ESPNsoccernet. ESPN Internet Ventures. 18 May 2011. Архивирано од изворникот на 2011-05-22. Посетено на 24 May 2011.
  5. „Seventeen-goal Falcao signs off with record“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 May 2011. Архивирано од изворникот на 19 May 2011. Посетено на 18 May 2011.