Финале на Купот на УЕФА 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финале на Купот на УЕФА 1972
ПрвенствоКуп на УЕФА 1972
on aggregate
Прв натпревар
Датум3 мај 1972
СтадионМолинју, Вулверхемптон
СудијаТофик Бахрамов (Советски Сојуз)
Гледачи38,362
Втор натпревар
Датум17 мај 1972
СтадионВајт Харт Лејн, Лондон
СудијаЛоренс ван Равенс (Холандија)
Присутни гледачи54,303
1971 (Куп на саемските градови )
1973

Финале на Купот на УЕФА 1972 — прво финале од новоформираниот Куп на УЕФА, заменувајќи го Купот на саемските градови.

Освојувач на купот била англискиот фудбалски клуб ФК Тотенхем Хотспар кој го победил на англискиот фудбалски клуб ФК Вулверхемптон Вондерерс со вкупен резултат од 3-2.