Фил Спектор (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фил Спектор (англиски: Phil Spector) е американски филм во режија на Дејвид Мамет. Главните улоги ги толкуваат: Ал Пачино, Џефри Тамбор и Хелен Мирен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Познатиот музички продуцент Фил Спектор (го игра Пачино) е обвинет за убиството на актерката Лана Кларксон. Адвокатката Линда Кени Баден (ја игра Мирен) гледа дека сите докази укажуваат дека нејзиниот клиент е убиецот. Додека ја подготвува одбраната, кај Линда се јавува привлечност во однос на ексцентричниот Спектор, но сфаќа дека само доказите нема да бидат пресудни за крајниот исход на судскиот процес.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 20.