Филџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филџан кафе.

Филџан (или финџал) е мала шолја која се користи за испивање турско кафе. Зборот е од турско потекло (fincan).