Филозофија на логиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Философија на логиката)
Прејди на: содржини, барај

Философија на логиката е огранок на философијата кој се занимава со карактерот и оправданоста за системите на логиката. Еве некои фундаментални прашања која таа цели да ги одговори:

Философијата на логиката често се помешува со философската логика, што е примена на формалните логички техники на философски проблеми. Неколку философи имаат дадено голем придонес на обете полиња.

Постои извесен преклоп помеѓу философијата на логиката, философската логика, философијата на јазикот, епистемологијата и метафизиката.

Важни личности[уреди | уреди извор]

Важни личности во философијата на логиката се:

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]