Филон Кипарски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филон Кипарски
Почитуван(а) во православие
Римокатоличка црква
Слава 24 јануари

Филон Кипарски е христијански светец и епископ на Кипар.

Бил поставен за епископ од св. Епифаниј кога овој бил повикан во Рим со молитва да помогне на сестрата на царот Хонориј. Го протолкувал ѝ Петтокнижието и Песната над песните. се упокоил мирно во 5 век[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 24 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 33