Филолаос Пихеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филолаос Пихеон
Роден 1875
Охрид, Македонија
Починал 1947

Филолаос Анастасиу Пихеон (грчки: Φιλόλαος Αναστασίου Πηχεών) бил грчки офицер, андартски капетан и учесник во Борбата за Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Пихеон е роден 1875 година вo Охрид, во влашкото семејство на Анастасиос Пихеон кое потекнувало од селото Шиписко, а во Македонија дошло по разорнувањето на Москополе.

По засилувањето на грчката воружена пропагнада влегол во Елиномакедонскиот комитет и зсатанал на страната на грчката кауза водејќи борба со четите на Македонската револуционерна организација.

Како андартски капетан влегол два пати во Македонија. Првиот пат во 1905 година под псевдонимот капетан Филотас и дејствувал во Костурско. Вториот пат влегол во 1907 година како капетан Лаврас и дејствувал во Мариово.

Во текот на Првата балканска војна, четата на Пихеон влегла прва во Костур на 11 ноември 1912 година. Пихеон умира во 1947 година.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Ο Βλαχόφωνος ελληνισμός της Πελαγονίας