Филмови од Кинематичкиот Универзум на Марвел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Филмовите од Кинематичкиот Универзум на Марвел се серија суперхеројски филмови засновани врз ликовите што се појавуваат во стриповите на Marvel Comics и во продукцијата на Marvel Studios. Како што се случува во универзумот на стрипови Марвел, филмовите кои припаѓаат на овој серијал ги споделуваат локациите и некои ликови, како и некои елементи од заплетот кои се заедничка нишка помеѓу нив. КУМ филмовите се во производство од 2006 година; дистрибуирани се 23 филмови, а други 14 се во различни фази на развојот. Филмовите на КУМ добија позитивна критика и заработија над 22,5 милијарди американски долари ширум светот, што го прави најпрофитабилниот серијал во историјата на филмот.

Првиот филм беше Ајрон Мен (2008), дистрибуиран од Paramount Pictures, кој исто така дистрибуираше Ајрон Мен 2 (2010), Тор (2011) и Капетан Америка - Првиот Одмаздник (2011), додека Неверојатниот Хулк (2008) беше дистрибуиран од Universal Studios. Започнувајќи со Одмаздници (2012), последниот филм во “Првата фаза", филмовите на серјалот ги дистрибуира Walt Disney Studios Motion Pictures, со исклучок на филмовите од „Спајдермен“, дистрибуирани од Sony Pictures Entertainment. „Втора фаза“ е составена од Ајрон Мен 3 (2013), Тор: Темниот Свет (2013), Каптеин Америка - Зимски Војник (2014), Чувари на Галаксијата (2014), Одмаздници: Ерата на Ултрон (2015) и Ент-Мен (2015).

„Фаза три“ е составена од Каптен Америка: Граѓанска војна (2016), Доктор Стрејнџ (2016), Чувари на Галаксијата, Vol 2 (2017), Спајдермен: Враќање дома (2017), Тор: Рагнарок (2017), Црн Пантер (2018), Одмаздници: Војна на Бесконечноста (2018), Ент-Мен и осата (2018), Каптеин Марвел (2019), Одмаздници: Крај на игрите (2019) и Спајдермен: Далеку од дома (2019). Првите три фази се познати како „Сагата за бесконечноста“.[1]

Црната Вдовица and Бессмртниците се предвидени за четвртата фаза во 2020 година, Шанг-Чи и Легендата на десетте прстени, Доктор Стреинѓ во мултивселената на лудилото, нов филм на Спајдермен и Тор: Лубов и Громови се предвидени во 2021 година.[2] Црниот Пантер II (2022) е во развој, а се очекуваат уште три филмови за 2022 година и четири во 2023 година за кои сè уште нема податоци[3]

Џон Фавро, режисер на Ајрон Мен и Ајрон Мен 2, помогна во создавање на споделениот универзум, додавајќи ја сцената по крајот на Ајрон Мен еден каде Семјуел Л. Јексон ги најавува одмаздниците

Други проекти[уреди | уреди извор]

Блејд[уреди | уреди извор]

На конференцијата на стрипот „Сан Диего“ Стрип-Кон 2019 беше изјавено дека се развива филм за ликот со истото име, кој ќе го глуми Махершала Али.[2]

Чувари на Галаксијата 3[уреди | уреди извор]

Филмот беше најавен април 2016 година, а во април 2017 година Џејмс Ган објави дека се вратил за да го напише и режира филмот.[4] Во јули 2018 година Гун беше отпуштен,[5] со продукцијата на филмот која беше суспендиран и немаше да продолжи пред 2021 година,[6] со Џејмс Ган кој се врати само како режисер.[7]

Продолжение на каптен Марвел[уреди | уреди извор]

На „Сан Диего Стрип-Конференција 2019“ беше најавенео дека е во развој втор филм на ликот на Керол Данверс.[2]

Ент-Мен 3[уреди | уреди извор]

Во ноември 2019 година беше најавено дека Пејтон Рид ќе режира трет филм за ликот.[8]

Фантастична четворка[уреди | уреди извор]

На конференцијата „Сан Диего“-Кон 2019 беше најавено дека е во план филм за Фантастична четворка.[2]

X-Men[уреди | уреди извор]

На конференцијата „Сан Диего“ Стрип-Кон 2019 беше најавено дека во развој е филм X-Men.[2]

Deadpool 3[уреди | уреди извор]

Во декември 2019 година Рајан Рејнолдс објави дека е во развој трет трет филм на „Deadpool“.[9]

Временска рамка на филмовите[уреди | уреди извор]

Подолу е списокот на филмови по временскатара рамка на раскажаните приказни, ажурирани до 2020 година:[10]

 1. Капетан Америка - Првиот Одмаздувач (2011)
 2. Капетан Марвел (2019)
 3. Ајрон Мен (2008)
 4. Ајрон Мен 2 (2010)
 5. Неверојатниот Хулк (2008)
 6. Тор (2011)
 7. Одмаздниците (2012)
 8. Ајрон Мен 3 (2013)
 9. Тор: Темен свет (2013)
 10. Каптеин Америка: Зимскиот војник (2014)
 11. Чувари на Галаксијата (2014)
 12. Чувари на Галаксијата, Дел 2 (2017)
 13. Одмаздници: Ерата на Ултрон (2015)
 14. Ент-Мен (2015)
 15. Доктор Стреинџ (2016)
 16. Каптеин Америка: Граѓанска војна (2016)
 17. Црн Пантер (2018)
 18. Спајдермен: Враќање Дома (2017)
 19. Тор: Рагнарок (2017)
 20. Ент-мен и осата (2018)
 21. Одмаздници: Војна на Бесконечноста (2018)
 22. Одмаздници: Крај на игрите (2019)
 23. Spider-Man: Далеку од дома (2019)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kevin Feige spiega perché Spider-Man: Far From Home chiude l'Infinity Saga“. 26 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-02. Посетено на 26 јуни 2019.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Il clamoroso Comic-Con dei Marvel Studios, da Thor: Love & Thunder al nuovo Blade!“. 21 јули 2019. Посетено на 21 јули 2019.
 3. „Marvel, annunciate le date di uscita di 5 nuovi film dell'MCU“. 16 ноември 2019. Посетено на 17 ноември 2019.
 4. Aaron Couch (17 април 2017). 'Guardians of the Galaxy 3': James Gunn Returning to Write and Direct“ (англиски). Посетено на 2 декември 2017.
 5. Andrea Bedeschi (20 јули 2018). „Guardiani della Galassia Vol. 3: James Gunn licenziato dalla regia del cinecomic Marvel!“. Посетено на 21 јули 2018.
 6. „Guardiani della Galassia Vol. 3 posticipato almeno fino al 2021“. Посетено на 12 ноември 2018.
 7. „La Disney perdona James Gunn: sarà lui a dirigere Guardiani della Galassia Vol. 3“. Посетено на 15 март 2019.
 8. „Ant-man 3 si farà, la Marvel ha firmato il contratto“. 1 ноември 2019. Посетено на 2 ноември 2019.
 9. „Deadpool 3: Ryan Reynolds conferma che è in fase di sviluppo con la Marvel“. 27 декември 2019. Посетено на 27 декември 2019.
 10. „Film Marvel in ordine cronologico: in che ordine guardare film e serie Tv“. 21 февруари 2020. Посетено на 12 март 2020.