Филип Штолцл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип Штолцл
Philipp Stölzl - Young Goethe in Love (cropped).jpg
Роден(а)1967
Минхен, Баварија, Западна Германија
ЗанимањеФилмски режисер, оперски режисер, сценарист

Филип Штолцл (роден во 1967 година во Минхен) е германски филмски режисер, оперски режисер и сценарист. Тој започнал да режира музички спотови кон средината на 1990-тите и го режирал неговиот прв игран филм во 2002-ра година.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Филип Штолцл бил обучен како сценограф и дизајнер на костими во Münchner Kammerspielen, каде што дипломирал во 1988-та година. Работел во овие професии во германски театри и започнал да работи за филмови во 1996-та година. Тој дебитирал како режисер во 1998-та година, со спотот на RammsteinDu riechst so gut“. Тој продолжил да ги режира музичките спотови за уметници како: Мик Џегер, Мариус Милер-Вестернхаген, Мадона и песната за филмот за Џејмс Бонд на „Garbage“ - „Светот не е доволен“. Тој, исто така, има режирано и реклами. [1]

Неговиот прв игран филм како режисер беше Бебе од 2002-та година. Потоа следуваа Северната страна (2008), Младиоте Гете заљубен (2010), Избришани (2012) и Лекарот (2013). Работата на Штолцл за операската сцена ги вклучува продукциите на Шарл Гуно: Фауст од 2008-та година и Трубадур од Џузепе Верди од 2013-та година. [1]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

Режирани филмови[уреди | уреди извор]

Режирани опери[уреди | уреди извор]

Режирани театарски претстави[уреди | уреди извор]

  • 2014: Франкенштајн: Театар Базел

Режирани музички спотови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Philipp Stölzl“. Filmportal.de (German). Deutsches Filminstitut. конс. 2015-06-20. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]